اردیبهشت فصل گلها و شکوفه ها (کاشان)

در مورد ریشه نام شهر کاشان مانند بسیاری از نام‌های دیگر اختلاف نظر وجود دارد. گروهی کاشان را برگرفته از "کی آشیان" به معنای جایگاه حاکمان می دانند و گروهش دیگر لغت کاشان را به معنی خانه‌های تابستانی که با چوب و نی ساخته می‌شوند، دانسته‌اند. بر اساس نظر دیگری کاشان تحریف شده "کاسیان" و به معنای محل اسکان اقوام کاسی بوده است. در گفته‌های دیگر ساخت کاشی مرغوب در این منطقه را دلیل نام گذاری شهر به نام کاشیان می دانند که به کاشان تحریف شده است.

    کاشان همانند دیگر شهرهای قدیمی ایران معماری سنتی شهری اش را تا اوایل قرن بیستم حفظ کرده بود، این چینش سنتی که در دوره‌های سلجوقی و صفوی شکل گرفته بود و تا دوران قاجار ادامه یافته بود، در دوره پهلوی و به ویژه نیمه دوم قرن بیستم به شدت تغییر یافت.

 

    شهر قدیمی کاشان را دیواری بلند محصور می‌کرده و رفت آمد به درون شهر توسط چند دروازه صورت می‌گرفته. فضای درون شهر مانند دیگر شهرهای دوران میانه اسلامی به چهار قسمت ارگ، مدارس، بازار و محلات تقسیم می‌شده. قلعه جلالی (ارگ حکومتی کاشان) که در زمان سلطان ملکشاه سلجوقی ساخته شده بود، در طول قرن هجده و نوزده میلادی از میان رفته درحالی که برج‌ها، دروازه‌ها و دیواره‌های شهر در سراسر قرن نوزدهم باقی مانده بودند.

 

    بازار کاشان در مرکز این شهر واقع شده‌است و دیگر فضاهای شهری در دوطرف آن قرار گرفته‌اند، این بازار در دوره صفویه رونق فراوانی داشته‌است که البته در دوره قاجار میزان قابل ملاحظه‌ای از آن رونق کاسته شده. افزوده‌های جدیدتر بازار شامل تیمچه امین‌الدوله، دو مدرسه و یک مسجد است.


بناها و خانه‌های تاریخی
خانه بروجردی‌ها

    از بناهای تاریخی مهم کاشان که هنوز استوار مانده‌اند یا آثارشان پابرجاست می‌توان به مناره زین الدین،آرامگاه سلطان عطابخش،مسجد عمادی (مسجد میرعماد)، مسجد جامع، مدرسه سلطانی، مسجد آقابزرگ، قلعه جلالی، حمام‌های عمومی و کاروان سرای امین الدوله اشاره کرد، در همه این بناها ویژگی‌های معماری مشابه دیده می‌شود، جز مناره زین الدین که در این زمینه یکتا است.

 

    کاشان حداقل نوزده عمارت تاریخی دارد که به خوبی محفوظ مانده اند. این عمارت ها عناصر عمومی خانه های سنتی کاشان را دارا می باشند، اما نسبت به آنها دارای فضاهای بزرگتر ، معماری ماهرانه تر و عناصر مجلل تری هستند. از معروف ترین این عمارت ها می توان به خانه بروجردی ها، خانه بنی کاظمی و خانه مرتضوی اشاره کرد.
برای رزرو این هتل زیبا کلیک کنید

 

    واقع شدن در بافت تاریخی ((روبروی مسجد آقا بزرگ)) نزدیکی به بازار و محور گردشگری از امتیازات ویژه مجموعه می باشد... بخش فرهنگی خانه، شامل موزه و گالری زنده یاد منوچهر شیبانی، تالار فیلم و نمایش، کارگاه سفال و کتابخانه تخصصی فرهنگ و هنر و گردشگری می باشد... تالار فیلم و نمایش (اجتماعات) به همراه امکانات جانبی چون اتاق نور و صدا و اتاق گریم در سرداب جنوبی جای گرفته و نمونه ارزشمندی از تغییر کاربری را نشان می دهد، حضور چند چرخ سفال به همراه بسته های گل رس، امکان سفال گری را برای میهمانان گرامی فراهم می آورد. کتابخانه نیز در ضلع جنوبی بنا جای گرفته تا آفتاب شرقی را بر دریچه قلب دوستدارانش بتاباند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

/ 4 نظر / 55 بازدید
مهنا

آنچه ویرانمان میکند روزگار نیست حوصله های کوچک وآرزوهای بزرگ است.

محمد

سلام.خسته نباشی. خیلی حال میکنم با وبلاگت که کمی از سایت نداره. همین که هنوزم یادم هستی و گاهی میای پیشم واسم خیلی ارزش داره. ازت سپاسگزارم که منو خوشحال میکنی. سلامت و شاد و موفق و سربلند باشی.[گل]

محمد

سلام.خسته نباشی. خیلی حال میکنم با وبلاگت که کمی از سایت نداره. همین که هنوزم یادم هستی و گاهی میای پیشم واسم خیلی ارزش داره. ازت سپاسگزارم که منو خوشحال میکنی. سلامت و شاد و موفق و سربلند باشی.[گل]

♥حـــقـیقتـــ هـایــ عــشقـــ♥

درود[گل] ممنون که منو دعوت کردی بانوی گردشگری ایران کاشان یا بقولی کاشون زیباست نرفتم ولی هرکی رفته تعریف کرده[نیشخند] موفق و شاد باشی[گل][گل]