جاذبه های گردشگری قم

در کویر مناظر شگفت انگیز و دیدنی های بسیار وجود دارد که در هیچ جای دیگر نمی توان یافت.

صحراهای پوشیده از نمک، تپه های طلایی، شن های روان، رقص ماسه ها، کوه ها و تپه های خاکی و ... همه از چشم اندازهای بی نظیر کویری قم است.

 

استانقم کوچکترین استان ایران و یک شاهراه  ارتباطی محسوب می شود از این رو هر ساله میزبان تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است.

    قم بیشترین شهرت خود را مدیون حرم حضرت معصومه (ع) است که چون نگینی در میان شهر می درخشد و هرساله جمع کثیری از زائران را به سمت خود می خواند. تردد طلاب در این شهر جلوه خاص و منحصر به فردی را به ظاهر شهر داده است که یکی از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد قم به شمار می آید و تماشای آن خالی از لطف نیست.

شوق ناتمام دیدار در نیمه راه

     حضرت معصومه (س) دختر پیشوای هفتم و خواهر امام رضا(ع) است. پس از هجرت امام رضا(ع) به خراسان حضرت معصومه نیز راهی خراسان گردید ولی در راه بیمار گردید و در سن 18 سالگی در قم که در آن زمان بابلان نام داشت وفات یافت. پیکر حضرت معصومه (س) در قم به خاک سپرده شد.

    در دوران قاجاریه و در سال 1218 هجری قمری، فتحعلی شاه قاجار با دوازده هزار خشت با روکش طلا گنبد را طلاکاری کرد و در سال 1236 هجری قمری مسجد بالاسر ساخته شد. در سال 1276 قمری ایوان شاه عباس نقره کاری شد. در پایان سده سیزدهم هجری قمری صحن جدید پایه ریزی شد و در سال 1303قمری در سال های پایانی سلطنت ناصسرالدینشاه قاجار ساخت این صحن به پایان رسید. پس از انقلاب نیز تغییراتی در بناهای بارگاه حضرت معصومه (س) پدید آمد که افزودن مسجد اعظم قم به آستانه در زمره آن است.

همچنین مسجد جمکران نیز از دیگر جاذبه های گردشگری استان قم به شمار می رود که هر هفته سه شنبه شب ها میزبان زائران بسیاری می باشد.


 

مسجد جمکران (کلیک کنید)


کویر نیز مناظر شگفت انگیز و دیدنی های بسیار وجود دارد که در هیچ جای دیگر نمی توان یافت. صحراهای پوشیده از نمک، تپه های طلایی، شن های روان، رقص ماسه ها، کوه ها و تپه های خاکی و ... همه از چشم اندازهای بی نظیر کویری قم است .

این پارک ملی نمونه ای تقریباً بکر از طبیعت است که به دلیل داشتن ذخایر با ارزش گیاهی و جانوری و ویژگی های استثنایی، از میراث طبیعی و ملی کشور به شمار می آید .

    تپه های شن های روان با وزش باد ، همواره در حال تغییر شکل و جابه جایی است. انبوه این شن های روان طلایی همراه با بوته های پراکنده مناظر زیبا و دلفریبی را به وجود می آورد. نسیم صبحگاهی کویر، طلوع خورشید و در هنگام اوج اشعه سرخ فام نور خورشید، و درعصر که با وزش نسیم ملایم دیگر گرما حس نمی شود و بالاخره آسمان کویر در شب که همه ستارگان با فاصله ای کم در آسمان شفاف گرد هم می آیند، همه و همه از دیدنی ها و مناظر طبیعی ای به شمار می روند که تنها در کویر می توان آنها را دید.


دریاچه نمک

رنگ آمیزی جادویی طبیعت در تنهایی


دریاچه حوض سلطان قم

   دریاچه نمک در پی آخرین مرحله کوه زایی و رسوب گذاری در آن پدید آمده است. رسوبات این دریاچه از ذخایر غنی کلرید سدیم، سولفات منیزیم و برم و کانی های دیگر سرشار است و دارای ارزش های اقتصادی ویژه ای برای بهره برداری از منابع آن است. چشم اندازهای زیبا و شگرف دریاچه نمک که بخشی از زیباییهای طبیعت کویر آن است، دارای جاذبه های ویژه ای برای گردشگران است. این زیبایی ها در رسوبات نمکی و شکل بندی کریستال ها و رسوبات، در جلوه های جزیره سرگردان در دریاچه و در کناره های باتلاقی آن نمایان شده است. این زیبایی های طبیعی با وجود یادگارهای تاریخی پیرامون دریاچه غنی تر شده است. قصر بهرام کاروانسرای سفید آب، کاروانسرا و قلعه مرنجاب و چندین کاروانسرای قدیمی پیرامون دریاچه نمک از جاذبه های تاریخی و فرهنگی حاشیه کویر به شمار می روند.

راه های شناخته شده ای که گردشگران را به جلوه های دریاچه نمک نزدیک می کند در مسیر قم به کاشان و از طریق راهی است که در قلمرو استان اصفهان به سمت کویر مرنجاب می رود. باید دانست که زمین های پیرامون دریاچه باتلاقی است و خطر فرو رفتن در آن همیشه وجود دارد.

 

 

 

 

 

غار وشنوه

    این غار که در شصت کیلومتری جنوب شرقی شهر قم و در شش کیلومتری روستای وشنوه، کوهستان اردهال واقع است.

  وشنوه تنها یک غار نیست بلکه کوهی عظیم به نام چهل غار وشنوه می باشد که شامل چهل دهانه ی غار است و توسط محققین المانی و ایرانی تنها چندین دهانه ی آن ها باز و قابل رویت می باشد. داخل غارها حوضچه های عمیق آب وجود دارند که این آب از شکاف های کوه سرازیر می شود و جا به جا نیز به صورت چشمه فوران می کند. این جای به این بکری و حیات وحشی به این دست نخوردگی یکی از تفرجگاههای بی نظیر در قم و حتی در کشور است.

غارکهک

    غار کهک (استان مرکزی، 86 کیلومتری جنوب شهر قم، 65 کیلومتری غرب شهر دلیجان، نزدیکی روستای کهک) می باشد که پیمایش آن بدون تجهیزات صخره نوردی تقریبا غیرممکن است. غار دارای دو دهانه باریک در کنار یکدیگر می باشد که قطر هر کدام تنها به اندازه عبور یک انسان است و ارتفاع آن تا کف غار حدود ۸ متر است، یعنی در همان شروع پیمایش باید یک فرود اجباری برای ورود به غار داشته باشی... 

    قندیل های بسیار زیبا و بلند آهکی به وفور در مسیر دیده می شود. در قسمت هایی از غار تنها به اندازه عبور بدن یک انسان فضا وجود دارد! خفاش های داخل غار باعث جذابیت بی نظیر آن شده اند.

پارک ملی کویر

    پارک ملی کویر در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تهران و ۱۰۰ کیلومتری شرق قم و در قسمت شمال استان اصفهان (دشت کویر) قرار د‌ارد. پارک ملی کویر بزرگترین پارک ملی کشور بدون هرگونه معارض و فعالیت‌های انسانی و سکونت‌ گاهی می‌باشد.


    از سیاه کوه با د‌اشتن صخره های نیم د‌ایره‌ای بزرگ که از دور به صورت سوزن هائی که از د‌ل ‌کوه بیرون زد‌ه د‌ید‌ه می‌شوند، میتوان نام برد. از کوه های مهم د‌یگر این منطقه، کوه ملک آباد و کوه چشمه کریم را می‌توان نام‌ برد. از د‌شت‌های این منطقه هم می‌توان به د‌شت شکرآب، د‌شت چخماقیه و دشت سینه‌ریگی اشاره د‌اشت. از چشمه‌های این پارک می‌توان به چشمه نخجیر، چشمه پیغمبر، چشمه لکاب، چشمه طلحه، چشمه میش مست و چمشه گند‌اب اشاره کرد. ارک ملی و ذخیره‌گاه زیستکره کویر میزبان یوزپلنگ آسیایی می‌باشد. ازمهمترین پستاند‌اران دیگر این منطقه می‌توان به پلنگ ایرانی، کاراکال، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، روباه شنی، روباه معمولی، کفتار، گرگ، شغال، خرگوش، تشی و از پرندگان هوبره، تیهو و کوکر، انواع پرندگان شکاری از قبیل دلیجه، سارگپه، د‌ال و انواع جوندگان و خزندگان مانند بزمجه کویری، مار جعفری و افعی شاخد‌ار ایرانی، وزغ کویری (در معرض انقراض)، لاک پشت مهمیزد‌ار اشاره نمود.


هتل استقلال قم

 

المپیک

      

 

هتل استقلال قم در رده هتل‌های چهار ستاره ایران و یکی از جدیدترین و بزرگترین هتل‌های شهر مقدس قم می باشد که در 9 طبقه و در منطقه ای مناسب و نزدیک به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها واقع شده است. این هتل در بلوار عمار یاسر قم قرار دارد بلواری با قدمت بیش از چهارصد سال که طی این مدت شاهد طرح های عمرانی بسیاری بوده است که بلوار احداث شده دسترسی مسافران را به بزرگراه های منتهی به قم، مناطق مختلف شهری و مسجد مقدس جمکران آسان نموده است. این منطقه در نزدیکی مراکز مهم گردشگری و سیاحتی شهر قم قرار دارد. هتل استقلال قم مجموعه ای اقامتی، پذیرایی، تجاری و تفریحی است و دارای اتاق‌های اقامتی متنوع شامل آپارتمان رویال، سوئیت، اتاقهای دابل و سینگل، واحدهای تجاری، سالن همایش و سمینار، بیزینس سنتر، تالار پذیرایی، کافی‌نت، کافی‌شاپ و رستوران می باشد. اتاقهای هتل دارای بهترین و مجلل ترین وسایل. مجهز به صندوق امانات. شبکه های خبری ماهواره ای. سیستم اعلام حریق. تلفن بین الملل و ... میباشد. یخچال، تلویزیون، سوئیت، رستوران، اینترنت، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، پارکینگ، نمازخانه، لابی، ماهواره، کافی شاپ، اینترنت در لابی.

/ 4 نظر / 89 بازدید
دختر خانوم

وب جالی داری هاااا..ممنون از حضورتـــ.. من رفته بودم قم..هم خودم و هم خرگوشم گرما زده شدیم..اصلن نمیتونم برم..:)

مازیار

سـلام خسته نباشید،همچنان مطالب شماخیلی خوب ومفیدمی باشد.موفق باشید[گل]

آدم برفی

درود دوست عزیزم خوبید؟ خسته نباشید... متشکرم ...از این همه اطلاعات مفید...... سلقیتون احسنت داره..[گل]

محمد رضا

tanky you