مناطق گردشگری زنجان

استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز مینامند در ناحیه ی مرکزی شمال غربی ایران واقع شده است و یکی از مناطق تاریخی ایران به شمار می رود و تاریخ بنای آن را همزمان با سلطنت اردشیر بابکان دانسته اند و در آن زمان آن را (شهین) یعنی منسوب به شاه نامیده اند. گفته می شود این نام طی قرون و اعصار بزنگان و سپس به زنجان تبدیل شده است.  در قرن های چهارم و پنجم هجری قمری زنجان به علت داشتن چراگاه های وسیع مورد توجه قبیله های ترک قرار گرفت و قبیله های گوناگون ترک در زنجان و نواحی مختلف آن به ویژه چمن سلطانیه مسکن گزیدند. در حمله ی مغول به این شهر آبادی های اطراف آسیب فراوانی دید. سپس ایلخانان مغول به این شهر توجه فراوان نشان دادند، مخصوصا سلطان محمد خدابنده از زمانی که مذهب تشییع را پذیرفت در توسعه این ناحیه کوشید و زمینه ی تبدیل آن به مرکز اسلامی و پایتخت ایران را فراهم آورد تا پس از آن اندک زمانی به یکی از مراکز مهم سیاست و تجارت تبدیل گردید.

 این منطقه زادگاه بزرگانی چون شهاب الدین سهروردی وعلمای نامی دیگری بوده است که مایه فخر فرهنگ ایران زمین هستند.

  این استان از دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تشکیل یافته است. مناطق کوهستانی این استان اغلب دارای قله مرتفعی هستند که دارای دو نوع آب و هوای کوهستانی و آب و هوای گرم و نیمه مرطوب می باشد. شرایط جغرافیایی مشتمل بر تنوع آب و هوایی با برخورداری از منابع آب و حاصلخیزی خاک این استان را به یک منطقه مناسب کشاورزی فراهم آورده است و در حال حاضر زنجان یکی از قطبهای کشاورزی و دامداری غرب کشور به حساب می آید.

 

 

صنایع دستی از قبیل ورشوسازی و نقره‌سازی و ملیله کاری و چاروق دوزی و چاقوسازی و فرش بافی(فرش زنجان) آن مشهور است. چاروق دوزی، ملیله کاری شامل سینی، سرویس بشقاب کاسه و وسایل مصرفی، چاقو سازی شامل کارد آشپز خانه و میوه خوری و همچنین قندشکن، گلیم بافی، تذهیب، تراش سنگ‌های قیمتی، رنگرزی، منبت کاری، نگارگری، مصنوعات چرمی، معرق چوب و مسگری (ساخت ظروف مسی)و قلم زنی. دراستان زنجان رشته‌های مختلف دیگر صنایع دستی رواج دارد. از آن جمله گلیم بافی در ابهر، قیدار و زنجان روستاهای آن گیوه دوزی ابریشمی و نخی در انگوران و زنجان، رنگرزی در ابهر، زنجان، قیدار، سفالگری در روستای قلثوق، جاجیم‌بافی نواری در شهرستانهای طارم و ماه‌نشان، انگوران، کیسه‌بافی حمامی نواری در انگوران، ماه‌نشان، قیدار را می‌توان نام برد. ضمن آنکه باید گفت قالی‌بافی از جمله هنرها و حرفی هایی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان زنجان رونق و رواج دارد. 

 

   این بنا در بافت قدیمی شهر زنجان، حد فاصل خیابان سعدی و داوود قلی، در کوچک فرهنگ واقع گردیده و یکی از بناهای جالب توجه و عام المنفعه زنجان به شمار می آید.

رختشوی خانه زنجان

 

موزه نسخ خطی (آرامگاه میرزا مهدی)

بنای آرامگاه؛ محوطه­ای به وسعت 700 متر مربع دارای یک ورودی زیبا با پلان پنج ضلعی است. در چهار ضلع ورودی سکوهای نشیمن دارد و بالای طاق نماهای شمال شرق و شمال غرب مقرنس­های گچی به رنگ آبی داشته است.آرامگاه از یک حیاط و ساختمانی در شمال آن تشکیل یافته است. ساختمان آرامگاه دارای دو ایوان ستوندار همسان در دو طرف ورودی و مجموعه فضاهایی در پشت ایوان­ها است.
بقعه میرزا مهدی فضایی مستطیل شکل است که سقف آن با استفاده از قوس­های متمایل به کلیل و گوشواره­های زیبای آجری زمینه اجرای عرقچین را فراهم کرده است. گنبد فضای اصلی از نوع دو پوش می­باشد. فضای دوم این بنا قابل مقایسه با فضای نخست است و دو واحد قبر در آن وجود دارد.آیت­الله حاج میرزا مهدی زنجانی فرزند مرحوم حاج سید ابو عبدالله موسوی از خاندان­های میرزایی زنجان می­باشد. وی به سال 1296 در زنجان متولد و مقدمات را در آنجا تحصیل نموده سپس به تهران منتقل و از دروس آقا علی نوری صاحب بدایع الحکم تلمذ نموده به تاریخ 1316 ه­ق به نجف مشرف شده است. وی مدرسی ماهر، عالم پارسا، دارای اخلاق حسنه بوده است. وی در سال 1359 ق در زنجان وفات نمود.
این بنا با توافق وراث محترم میرزایی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفته و بعنوان یک مرکز فرهنگی مورد استفاده قرار می­گیرد.
این بنا به مساحت 60 متر مربع و کل بنا 600 متر مربع از سال 1389 مورد بهره­ برداری قرار گرفته است.

 

 

 

 

چشمه معدنی وننق

 

سد گاوازن

 

 

عمارت ذوالفقاری زنجان

عمارت ذوالفقاری زنجان

 

 

 

غار کته خور

غار کته خور

 گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیهمسجد جامع زنجان
مسجد جامع زنجانمرد نمکی
مرد نمکی

مرد نمکی
مرد نمکی
هتل بزرگ زنجان (چهار ستاره ممتاز) با وسعت حدود 10000 متر مربع در 6 طبقه در ضلع شمالی میدان بسیج، اولین میدان ورودی جاده تهران به زنجان، محصور در کوه و جنگل، با تسهیلات ذیل در خدمت شماست.
/ 5 نظر / 172 بازدید
نسیم

آخرین اخبار فناوری ، گوشی های هوشمند ، تبلت ، ارتباطات و اطلاعات را در رصدخانه خبرساز مشاهده نمائید. رصد خانه خبرساز www.rasad.khabarsaz.net

مازیار

سلام باری دیگراین سعادت رایافتم تاازمطلب خوب ومفیدی که دروبتان قرار داده اید،بهره مندشوم.شمانیزبدین تلاش ومرحمت بی دریغ تان خسته نباشید.موفقیت رابرایتان آرزومندم.[گل]

نوری

هر وقت من یک کار خوب می کنم مامانم به من می گوید بزرگ که شدی برایت یک زن خوب می گیرم. تا به حال من پنج تا کار خوب کرده ام و مامانم قول پنج تایش را به من داده است. . .