منطقه گردشگری سی سخت

جاذبه‌های طبیعی سی‌سخت را می‌توان در آبشارها، چشمه‌ها، کوه‌ها و دریاچه‌هایش خلاصه نمود. اگر چه در کنار آنها شگفتی‌های طبیعی فراوانی نیز به چشم می‌خورد.


آبشارهای ناری -سیلاری و تنگ نمک از جمله مهم‌ترین آبشارهای سی‌سخت هستند که خروششان زیبایی دو چندانی به آن منطقه داده است.

تنگه نمک یاسوج


آبشار سیلاری

آبشار ناری

تنگه حرا یا هرا

    برای رفتن به این منطقه که در شمال غرب سی سخت واقع شده است باید از تنگه کلنجه به سمت چشمه تاگی- چشمه سیاه و منطقه کپیری حرکت کرد. و از آنجا با گذر از تپه های پیش رو راهی تنگه حرا شد. این مسیر که در فصل بهار با سر سبزی خیره کننده اش مردم سی سخت را به سمت خود می کشاند  همزان با رویش داروهای گیاهی منطقه همچون اویشن برنجاسب گل چویل پشموک و و و باز هم برکت را به ساکنان منطقه می بخشد.

 

تنگه نمک

 

منطقه زنگویی

    زنگویی یکی دیگر از مناطق گردشگری در فاصله ۲ کیلومتری غرب سی سخت واقع شده است. بهترین فصل برای گردش در این منطقه بهار و ماه های فروردین تا نیمه های اردیبهشت می باشد. به علت کم آبی منطقه و نیز گرمی هوا در ماه های بعد این روزها مردم زیادی برای گردش به دامن این طبیعت بکر و زیبا پناه می برند

 

 

منطقه کپیری

    دشت کپیری در ۳ کیلومتری شمال غرب سی سخت واقع شده و با آغازین روزهای فصل بهار چشم انداز زیبایش بسیاری را به سوی خود می کشاند. از ویژگی های برجستۀ این دشت زیبا و سر سبز وجود انواع سبزی های کوهی و گیاهان دارویی است که برکت سفرۀ بسیاری از مردم این منطقه می باشد.گردنه بیژن

 

گردنه بیژن

 

 از چشمه های منطقه نیز باید به موارد زیر اشاره نمود:

چشمه میشی: بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش "چشمه بشو" (Beshu) یا چشمه میشی است که در پایین گردنه بیژن قرار گرفته و آب آن زمین‌های زراعی سی‌سخت را آبیاری می‌کند.

چشمه سردو: واقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه طوف: مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قله دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

چشمه تاگی: دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند. از آب این چشمه برای آبیاری باغ‌های انگور و سیب و گردوی منطقه کلنجه استفاده می‌شود.

اما کوه دنا با ارتفاع 4409 متری که تمام شهرت سی‌سخت در نظر گردشگران خارجی و کوهنوردان از آن نشأت می گیرد، با شکوهی تمام در هنگام ورود به شهر از دوردست به چشم می‌خورد. شهرت این کوه تا به آنجاست که "رولف انگلس" کوهنورد آلمانی بعد از صعود به آن در وصیتنامۀ خود ذکر کرد که خاکسترش را بعد ازا مرگ در آنجا دفن کنند. مدتی بعد از مرگش، خاکستر او را از کشورش به این دیار منتقل و در گوشه ای از قلۀ دنا به خاک سپردند، با یادبودی بر آن برای آیندگان تا بدانند که دنا چه عظمتی در نگاه انیران داشته است.

قلم کوه:  نیز از دیگر کوه‌های این منطقه است که نشانی از نیم تنۀ شتری را بر خود دارد که آن نیز آمیخته با افسانه است. افسانۀ مرگ شتری که به خاطر تنومندی‌اش بعد از مرگ نقشی به یادمان آن بر قلم کوه به یادگار ماند.قله کل خرمن : از دیگر قله های زیبای سی سخت است که در مسیر گردنه ی بیژن واقع شده است


قله کل خرمن سی سخت

 

دریاچه‌های کوه گل: که در نزد محلیان به "برم کوه گل" (Barm- Kouhgol) شهرت دارد نیز دیگر جاذبه طبیعی سی‌سخت به شمار می‌رود.

    در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» و تپه های «کوه گل» واقع شده است. محل استقرار دریاچه یکی از زیباترین نواحی استان است که در فصل بهار و تابستان از انواع گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان مملو می شود. این دریاچه در حدود ۳۲ کیلومتر با شهر یاسوج (مرکز استان) فاصله دارد و مورد توجه مردم بومی و مسافران است. در فصل تابستان، تجمع پرندگان مهاجر همراه با پرندگان بومی در سواحل و کنار دریاچه، زیبایی حیرت انگیزی پدید می آورد. از جمله پرندگان مهاجر می توان به انواع مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصیل، درنا، خروس کولی و چنگر اشاره کرد.

   این منطقه زیبا که در فاصله ۸ چند کیلومتری شرق سی سخت و ۴۴ کیلومتری مرکز استان قرار دارد و از سه مجموعه دریاچه زیبای کوه گل، دشت های لاله های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده است. در کنار این مجموعة زیبای گردشگری، منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد که باز باعث افزوده شدن چشم انداز زیبا طبیعی این منطقه شده است. این منطقه گردشگری یکی از مهمترین مراکز توریستی در سطح کشور می باشد. کمتر ایرانی است که از این مجموعه دیدنی بازدید نکرده باشد. در محدوده ای به وسعت نیم هکتار و عمق ۱۵ متر در فصل بهار و تابستان از زیبایی خاصی برخوردار است

    وجود طبیعت بکر و مناطق حفاظت شده و رودخانه کوه گل از جاذبه های دیگر دراین مکان می باشد که در سال های اخیر توسط میراث فرهنگی برای رعایت حال مسافران و گردشگران کار سکو سازی، زیرساخته ها و مراکز بهداشتی صورت پذیرفته است و هر ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی می باشد. (برگرفته از تارنمای کویرها و بیابان های ایران)

 

منطقه زیبای دشتک در فاصله ۴ الی ۵ کیلومتری غرب شهر سی سخت واقع شده است. این مکان زیبا و تفریحی ، پوشیده از درختان بلوط می باشد و همه ساله در فصل پائیز شمار زیادی از بومیان برای جمع آوری میوۀ آن درختان راهی دشتک می شوند.

به علت برخورداری از زمین هایی با خاک غنی و حاصلخیز ، مزارع گندم، عدس، نخود و حتی باغ های سیب و بادام را در این منطقه شاهد هستیم.

 

سوغات و غذاهای سنتی سی سخت

     شهر باغ سی سخت با وجود تمام داشته های خدادادی از طبیعت گرفته تا آب و خاک حاصلخیز در پرورش انواع محصولات کشاورزی از دیرباز شهره بوده است. یکی از زیباترین بخشهای سی سخت بندان است که تاکستان های زیبائی را در بر گرفته و همچون یک تابلوی زیباخودنمایی می کند. انواع باغ های سیب، آلو، زردآلو و همچنین درختان برافراشتۀ گردو از دیگر داشته های این شهر توریستی است. همچنین با آغاز فصل بهار انواع داروهای گیاهی و سبزی های کوهی بر سفرۀ مردم این دیار برکت را با خود به همراه می آورد. داروهایی چون برنجاسب (بومادران)، آویشن برگ سوزنی (مخصوص کاچی) و برگ پهن، گلگاوزبان،پونه کوهی، درمه،خاری یا شوید وحشی، استدغوطوس،مرزنجوش، تمشک زمینی،تمشک وحشی،ریواس، پشموک، حَلپه، بادام کوهی (که بعد از طی مراحلی شیرین می شود)

و غیره. ناگفته نماند از ۱۷۰۰ نوع داروی گیاهی در دنیا فقط ۴۰۰ نمونۀ آن در منطقۀ دنا یافت می شود.

 

سبزی هایی چون بن سرخ (در گویش محلی لیزَک که جوشاندۀ آن برای دفع سنگ کلیه مفیداست)، کنگر، بیل هَر، تره کوهی، سیر کوهی، لُپو ، جاشیر، گِل قَبا (در گویش مردم بومی) وکارده، گاو زبان و قارچ کوهی هم از دیگر برکات کوهستان سبز این منطقه است.

 

 شهر باغ سی سخت

    شهر باغ سی سخت با وجود تمام داشته های خدادادی از طبیعت گرفته تا آب و خاک حاصلخیز در پرورش انواع محصولات کشاورزی از دیرباز شهره بوده است. یکی از زیباترین بخشهای سی سخت بندان است که تاکستان های زیبائی را در بر گرفته و همچون یک تابلوی زیبا خودنمایی می کند. انواع باغ های سیب، آلو، زردآلو و همچنین درختان برافراشتۀ گردو از دیگر داشته های این شهر توریستی است. همچنین با آغاز فصل بهار انواع داروهای گیاهی و سبزیهای کوهی بر سفرۀ مردم این دیار برکت را با خود به همراه می آورد.

    داروهایی چون برنجاسب (بومادران)، آویشن برگ سوزنی (مخصوص کاچی) و برگ پهن، گل گاوزبان،پونه کوهی، درمه،خاری یا شوید وحشی، استدغوطوس،مرزنجوش، تمشک زمینی، تمشک وحشی،ریواس، پشموک، حَلپه، بادام کوهی (که بعد از طی مراحلی شیرین می شود) و غیره. ناگفته نماند از ۱۷۰۰ نوع داروی گیاهی در دنیا فقط ۴۰۰ نمونۀ آن در منطقۀ دنا یافت می شود.

     سبزی هایی چون بن سرخ(در گویش محلی لیزَک که جوشاندۀ آن برای دفع سنگ کلیه مفید است)، کنگر، بیل هَر، تره کوهی، سیر کوهی، لُپو، جاشیر، گِل قَبا (در گویش مردم بومی) و کارده، گاو زبان و قارچ کوهی هم از دیگر برکات کوهستان سبز این منطقه است.

     در فصل بهار بخشی از غذاهای مردم بومی را سبزی کوهی و آش های گوناگون شامل می شوند. آش هایی چون آش دوغ و آش کارده. هر چند آش کارده بیشترین مصرف را در فصلهای سرد سال یعنی پائیز و زمستان دارد. از دیگر سوغات سی سخت باید به کشمش، مویز، آبغوره، شیرۀ انگور، کشک، گردو، انواع قیسی، عسل و انواع آجیل ها غیره اشاره کرد.

    یکی از معروفترین سوغات سی سخت و البته استان، میوۀ درخت بلوط می باشد. بلوط در درمان انواع بیماری ها مفید می باشد.


                                   هتل پارسیان یاسوج

آزادی

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    هتل آزادی یاسوج با درجه چهار ستاره در قسمت جنوبی شهر یاسوج بر روی تپه ای مشرف به رودخانه بشار و در مقابل شهر زیبای یاسوج واقع شده است و از طرف دیگر به کوهستان‌های پوشیده از درختان بلوط و باغهای انگور چشم انداز جالبی دارد با جاده اصلی حدود 400متر فاصله دارد به همین دلیل محیطی کاملا" آرام و ساکت دارد که میهمانان در آن احساس آرامش دارند. 

  خدمات ویژه نوروز 91 هتل آزادی

 

ایجاد کمپ نوروزی و غرفه صنایع دستی در محوطه هتل مانند سال قبل

دعوت از گروه تئاتر کودک و نوجوان صدا و سیما برای 1 یا 2 جلسه در ایام نوروز

مسابقه نقاشی و خمیر سازی بین کودکان

مسابقه دو جهت فرزندان و بستن پای پدران و مسابقه بین آنان با اهدا جوایز

معرفی جاذبه های استان از طریق CD و پخش آن در اتاق میهمان

اطلاع رسانی برنامه بوسیله استند در لابی هتل مانند سال قبل

برنامه های تفریحی برای افراد مسن از قبیل مشاعره و پیاده روی در پارک ساحلی جنب هتل واهدا جوایز به نفرات برتر

مسابقه فوتبال دستی برای پسران ودختران علاقمند و حتی بزرگسالان

ایجاد فضا برای بازی فوتبال گل کوچک و بدمین تن

دعوت از گروه موسیقی محلی جهت تحویل سال نو و ارایه آن به میهمانان

هماهنگی با افراد متخصص جهت پخت نان محلی و ارایه آن به مهمانان

دعوت از مهمانان جهت تپه پیمایی صبح در تپه های اطراف هتل و استفاده از هوای تمیز و پاک منطقه

تهیه لیوان خودکار و عطر با مارک هتل و همچنین تهیه کتاب های داستان و غیره جهت کودکان

تهیه هدایای سنتی و ویژه از قبیل روسری تور محلی دخترانه و جلیقه پسرانه و  کلاه نمدی

اهدا جوایز ویژه به زوج های جوان که اولین نوروز زندگیشان را در هتل ما سپری کردند

چیدمان سفره نوروزی هفت سین کوچک رومیزی در اتاق میهمانان به همراه کارت تبریک مخصوص شرکت هتل های پارسیان

تهیه میز پینگ پنگ جهت استفاده  میهمانان نوروزی

برای رزرو این هتل می توانید با شماره تلفنهای 02188984385 و 6 خانم سمانه سمیع تماس بگیرید.

با آرزوی  سفری خوشبرای شما هموطنان گرامی

تارا

/ 7 نظر / 210 بازدید
مهنا

عالی بود عزیزم مرسی از راهنماییت موفق باشی[گل]

saeed

سلام خیلی وبلاگ با محتوایی داری.راستی اگه لینک جالب داری با نصف نوشته بده بذارم تو وبلاگ بعد ادامه مطلب رو لینک کنم به سایت شما

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

رسول

جای زیبایی به نظرمیاد چه جاهای خوبی داریم ها؛ ؛ ؛

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

هاشمی

سلام وبلاگ جالبی دارید .....ممنون......سپاس