باغ تاریخی فین FIN HISTORICAL GARDEN

باغ تاریخی فین

 

FIN HISTORICAL GARDEN
خاطره ای به یادماندنی در کاشان نگین کویر ایران

    باغ تاریخی فین کاشان از زیباترین و مشهورترین باغ های ایرانی است. این باغ با سروهای بلند و با شکوه و جوی هایی با فواره های کوچک که در همه جای باغ گسترده اند همراه با عمارت ها و کوشک های تاریخی زیبا و متعدد، نگینی درخشان و شگفت آور در شهر نسبتا گرم و خشک کاشان است.

    این باغ در منتهی الیه جنوب غربی شهر کاشان قرار دارد و از چشمه ی معروف سلمانیه که مظهر آن با فاصله کمی در بالا دست باغ است مشروب می گردد. سابقه ی تاریخی این باغ را می توان منتسب به باغی دانست که طبق متون تاریخی از قرون اولیه ی اسلامی وجود داشته و پس از زلزله ی سال 982 هجری قمری کاشان رو به ویرانی و نابودی گراییده و محل آن اکنون به باغ کهنه معروف است. باغ فعلی به دستور شاه عباس اول صفوی که علاقه ی زیادی به کاشان داشته است در حدود سال 1000 هجری قمری و در محلی در بالا دست باغ کهنه و نزدیک به آن، در مجاورت چشمه ی سلیمانیه بنا گردیده و در طول دوره های بعدی نیز عمارت های متعددی به آن اضافه شده است.

    باغ فین که در حدود 2300 متر مربع مساحت دارد با برج و بارویی مستحکم همراه با عمارت باشکوه و دو طبقه سردر ورودی، محصور گردیده است. فضای سبز درون باغ با خیابان کشی هایی که مسیر جوی های آب با فواره های کوچک زیبا در میان آنها تعبیه شده اند، به چهار بخش یا چهار باغ تقسیم شده است. درختان بلند و سر به فلک کشیده سرو با عمری چند صد ساله و سیستم ابرسانی دقیق و منحصر به فرد و نحوهی تنظیم فوران فواره های جوی ها از جمله ویژگی های بارز و مهم این باغ به شمار می روند.

    در مرکزیت باغ کوشک بزرگ میانی که از بناهای اولیه ی باغ است قرار دارد و در مرکز آن حوضی است که آب از درون آن می جوشد و از طریق جوی ها به سایر نقاط باغ منتقل می گردد. با توجه به شکل خاص مسیر حرکت آب از کانال زیر زمینی به درون حوض، این کوشک به نام شتر گلو نیز خوانده می شود. در دو طرف این کوشک و بر روی محور میانی اصلی باغ دو حوض وسیع ساخته شده است.

    تالار شاه نشین و حوض پیش روی آب از سوراخ های کف آن به بالا فوران می کند و به حوض جوش معروف شده به همراه یک کوشک زیبا با تزئینات نقاشی در سقف و حوضی در میان، از بناهای دیگر این باغ هستند که در دوره قاجاری بنا شده اند. دو باب حمام در مجاورت یکدیگر در یکی از اضلاع باغ ساخته شده اند. در یک طرف محور میانی شرقی و غربی باغ نیز یک مجموعه اتاق که چند سالی است کاربری کتابخانه دارد و در طرف دیگر، موزه باغ فین، ساخته شده به سال 1346، قرار دارند. در این موزه اشیای گرانبها و ارزشمندی از تاریخ و تمدن ایران به نمایش گذاشته شده است.

    باغ فین در سال های انتهایی دوره صفویه و در اثر حوادث مختلفی همجون حمله ی افاغنه به ایران و نیز زلزله ویرانگر سال 1192 هجری قمری دچار خرابی های فراوان گردید ولی با عنایتی که حکام دوره های بعدی به آن داشتند، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

    خلوت کریم خانی که ساختمانی است مسکونی، در دوره ی زندیه و در زمان کریم خان زند احداث شد. در دوره قاجاریه و با به قدرت رسیدن فتحعلی شاه و نظر و توجهی که این پادشاه به آنجا کرد، باغ دوباره اهمیت خود را باز یافت. فتحعلی شاه بر اثر دلبستگی هایی که به صفای باغ و زیبایی های چشمه فین داشت، دستور داد تا همزمان با ساختن مسجد مدرسه عظیم و زیبای سلطانی در کاشان، خرابی های باغ را مرمت نموده و آنجا را زینت و آرایشی شاهانه بدهند. در مدتی که این مکان در حال تعمیرات و نوسازی بود خود شخصا برای سرکشی و تفرج در باغ حاضر می شد تا اینکه در سال 1226 هجری مرمت آن به پایان رسید. عمده ترین افزوده های دوران فتحعلی شاه به باغ فین عبارتند از:

  • نقاشی هایی که در شترگلوی صفوی به بنا افزوده شد،
  • ساخت یکی از حمامهای باغ به همراه مرمت حمام قدیمی آن،
  • ساخت عمارت شتر گلوی قاجاری (فتحعلی شاهی) در سمت جنوب غربی باغ
  • ایجاد خلوت نظام الدوله (حرمسرا) توسط دامادش علی محمد خان نظام الدوله.

    این باغ در طول تاریخ میزبان وقایع مهمی همچون تاجگذاری شاه اسماعیل اول و شاه عباس دوم صفوی بوده است ولی مهمترین رویدادی که در باغ تاریخی فین اتفاق افتاده، شهادت تاسف بار میرزا تقی خان امیرکبیر در سال 1230 شمسی در حمام باغ است. امیر کبیر دپروزهای پایانی عمر خویش را در این باغو در تبعید زندگی میکرد. حکم قتل وی که با تلاش بدخواهانش توسط ناصرالدین شاه قاجای صادر گردید، هنگامی که وی در حمام باغ، مشغول استحمام بود، با بریدن رنگ دست ایشان اجرا گردید.

 

 

 " حیف این باغ کز جفای فلک/ مقتل میرزا تقی خان شد."

 

    باغ تاریخی فین به شماره 238 در تاریخ 15/9/1314 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این باغ به همراه هشت باغ دیگر ایران در سال 1390 با ارسال پرونده ای به نام باغ ایرانی به سازمان یونسکو در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.
مجموعه خانه رز واقع در منطقه توریستی فین کاشان در منطقه سیلک و در فضایی بیش از سه هزار و دویست متر مربع در محیطی آرام و دلپذیر شامل رستوران، تریا و کافی شاپ، محوطه فضای سبز طراحی شده بر اساس باغ ایرانی و محیطی جداگانه برای اقامت توریست های ایرانی و خارجی، مقدم شما را برای پذیرایی گرامی می دارد.

آرامش و زیبایی در مجتمع اقامتی توریستی خانه رز کاشان

 

/ 1 نظر / 67 بازدید
محمد

سلام... خیلی سایته بی نظیری داری... منم فقط شرمندتم که خیلی دیر به دیر میام پیشت... ممنونم از مطالبت.[قلب]