محرم در آبادان

مناطق تاریخی، گردشگری و مناظر طبیعی آبادان:‌

  • قدمگاه خضر نبی (ع)
  • قدمگاه امام رضا(ع)
  • زیارتگاه سید عباس
  • مسجد رنگونیها مسجد رنگونیها در خیابان امام و در ابتدای جاده آبادان خرمشهر روبروی انبار پخش دارو شرکت نفت و در کنار رودخانه اروندواقع شده است. با توجه به روایات مختلف این مکان در ابتدا عبادتگاه سیکها بوده و بعد از آن بکلی تخریب و بر روی آن مسجد رنگونیها ساخته شده است. این مسجد هنگام ساختن پالایشگاه توسط کارگران خارجی که اکثراً از مسلمانان اصل رنگون پایتخت کشور برمه (میانمار) و هند و پاکستان بوده، ساخته شده است. کلیـه هزینه های تعمیراتی و همچنین هزینه های آب، برق تلفن و سایر هزینه ها را پالایشگاه آبادان عهده دار بوده است.متولی مسجد در ابتدا "شیخ عبدالرشید مندل" و امام جماعت آن "شیخ قادری" اهل هندوستان و بعد "حاج ملا شعبان هندوستانی" و سپس آقای نگونی و آخرین امام جماعت "محمد اسلام راجا"بوده است. این مسجد با هزینه در نظر گرفته شده در سال 1385 به بهره برداری رسید. از بازماندگان آخریـن امـام جماعــت ایـن مسجد یعنی محمد اسلام راجا هم اکنون نوادگان وی در شهر آبادان ساکن بوده و صاحب رستوران پاکستانی می باشند با توجه به روایات مختلف، این مکان در ابتدا عبادتگاه سیک‌ها بوده و بعد از آن بکلی تخریب و بر روی آن مسجد رنگونیها ساخته شده‌است. این مسجد هنگام ساختن پالایشگاه و توسط کارگران خارجی که اکثراً از مسلمانان اهل رانگون (پایتخت برمه) بوده‌اند، ساخته شده‌است.

 

                     

  • موزه تاریخی آبادانموزه آبادان یکی از موزه های کهن ایران است. این موزه در سال 1338 با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخ و آثاری از دوره های متأخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه های هنرهای سنتی افتتاح شد.

         

 

جاذبه هایتاریخی
  
موزه هنرهای تجسمی آبادان، موزه آثار باستانی آبادان،موزه هنرهای معاصر، دبیرستان رازی؛ موزه هنرهای تجسمی آبادان، موزه آبادان،مدرسه مهرگان، دبیرستان رازی آبادان، سینما رکس، سینما نفت (سینما تاج)،باشگاه ایران، تالار اشراق، باشگاه پیروز، مدرسه مهرگان (اهدایی شرکت نفت ایران وانگلیس  AIOC)، مجموعه ساختمانهای انکس، ساحل اروند رود، سینما نفت، شهر بازی )باغ ملی)، پارک کودک، پل فاو (بعثت)، اسکله لنج ها، پارک فرودگاه، پارک معلم،فضای سبز حاشیه بلوار آزادی، پارک ساحلی بهمنشیر 


هتل پارسیان آزادی آبادان

هتل پارسیان آزادی آبادان در غرب شهر قراردارد. فاصله این هتل تا مرکز خرید 3 کیلومتر، فاصله آن تا فرودگاه 1 کیلومتر و در 15 کیلومتری ایستگاه راه آهن قراردارد. فاصله مکانی ترمینال داخل استان با هتل 5 کیلومتر است.

/ 3 نظر / 44 بازدید
حمید

سلام لطفا آدرس مکان عزاداری را اعلام نمایید.با سپاس وتشکر

شایسته

[ماچ][پلک]

سلام. به نظر شما در روزهای تاسوعا و عاشورا در ابادان برای مسافران امکانات رفاهی موجود است. رستوران ها و بازا ماهی فروشان تعطیل است؟