مناطق گردشگری ساری

 

جاذبه های گردشگری ســـــــــــــــــــاری

 سدّ سلیمان تنگه، « 45 کیلومتری مرکز شهر »

 

 خزر آباد (دریا و مجموعه تاریخی)، « 45 کیلومتر » 

در 28 کیلومتری شمال شهر ساری و در ورودی خزرآباد و در3 کیلومتری ساحل دریای مازندران قرار دارد این مجموعه شامل مسجد پل دیوارهای برجای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه عباس صفوی ساختهشده و تفرجگاه ساحلی شاهان صفوی بود مسجد با ایوان های رفیع شبستانهاحجره ها و مناره از مهمترین بنا های تاریخی استان مازندران به شمار می رود.


چشمه های باداب سورت در روستای سورت

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت – حد فاصل روستاهای اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است.چشمه های اسرار آمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه می باشند. یکی از چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای استخر آبی کوچکی است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر ، پا و روماتیسم و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قراردارد دارای آبی به رنگ قرمز ونارنجی و کمی ترش مزه است که بصورت دائمی و نشتی می باشد و در اطرف دهانه چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.
آب های روسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد کرده اند که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است
مردم منطقه به دلیل گوگردی بودن این چشمه، که برای امراض پوستی کاملا مفید می باشد، از وجود این چشمه آگاهی کافی دارند و از آن به عنوان سرشور یاد می کنند. به گفته ساکنان منطقه آنها برای شفا یافتن از امراض پوستی خود با آب چشمه حمام می کنند اما بدلیل اینکه دمای آن تنها مقدار کمی از دمای محیط بالاتر است برای گرم کردن آن از داغ کردن سنگهای موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده می نمایند.
در ایران این اثر بی نظیر بوده و فقط در آسیا در کشور ترکیه مشابه آن بصورت رسوبات نمکی و فقط به رنگ سفید وجود دارد.

 

 پارک جنگلی شهید زارع، « 3 کیلومتری مرکز شهر »

 پارک حیات وحش دشت ناز، « 35 کیلومتری مرکز شهر »

 این پناهگاه که درحدود 55 هکتار وسعت دارد، درشمال شرقی ساری با فضایی از جنگل های جلگه ای قرار گرفته، از سال 1346 به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمده است

.

 

 پناهگاه حیات وحش سمسکنده، « 10 کیلومتری مرکز شهر »

   این منطقه با 1000 هکتار مساحت در 10  کیلومتری جنوب شرق ساری واقع شده است مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده آسفالت بوده و در ادامه با یک جاده روستایی (اسبو کلا) به داخل محوطه راه می یابد. پوشش گیاهی آن گونه های جنگلی و جلگه ای بوده و قسمتی از آن مانند دشت ناز به عنوان زیستگاه  گوزن زرد ایرانی مورد بهره برداری قرار گرفته است.


 

 برج و بقعه امازاده عباس(قرن نهم هجری قمری)، « داخل شهر »

در حاشیه شمالی ورودی شرقی شهر ساری واقع شده و از نظر شیوه معماری گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس یکی از بناهای معروف استان مازندران است تاریخ ساخت آن سال 897 هجری قمری است و چهار امامزاده بنامهای محمد و حسن وعباس درآن مدفون می با شند. این مکان زیارتگاه مسلمین است.


 خانه قدیمی کلبادی، « داخل شهر »

    عمارت منوچهرخان کلبادی واقع در محله ی آب انبار نو حدود یکصدوسی سال پیش بدستور سردار جلیل از امراء ارتش وقت ساخته شد و بنام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد. امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید.

سبک معماری این ساختمان از تکایای دوره ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد.بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاقهای دو طرفه است.
شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاقهای این عمارت است و جای جای آن یادآمد شیوه های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است.

این مکان زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت میدان اصلی واقع شده است و قدمت آن حدوداً به 200 سال قبل باز می گردد، ویژگیها و اجزای معماری آن نظیر اتاق ها حجره ها شاه نشین حمام، اصطبل، حیاط  و هنر بکار رفته بر روی پنجره ها وارسی ها و تزئین آنها با شیشه های رنگی در نوع خود بی نظیر است.

 خانه فاضلی( دوره قاجار- پهلوی)، « داخل شهر »

این خانه در محله آب انبار نو، ساری واقع و دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی است. در بدنه شرقی بنای قاجاری الخاقاتی از دوره پلوی به چشم می خورد که متشکل از حیاطی چهار گوش ومجموعه بناهایی در طرفین حیاط است.

 حمّام وزیری(دوره قاجار)، « داخل شهر »

  این بنا نیز در مرکز شهر ساری و در مجاورت خانه کلبادی قرار دارد و از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگیهای ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌ر‌ود. این بنا نیز متعلق به دوران قاجاریه است.

 آب انبارنو(دوره قاجار)، « داخل شهر »

 آب انبارمیرزا مهدی(دوره افشاریه-زندیه)، « داخل شهر »

 مجموعه تاریخی فرح آباد(دوره صفوی)، « 28 کیلومتری مرکز شهر »


 برج رسکت(قرن پنجم هجری قمری)، « بخش دودانگه، روستای فریم »

   چهل کیلومتری جنوب باختری شهر ساری قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از ساری آغاز و پس از گذر از دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به سوی باختر منحرف می‌شود که بیشتر بخشهای آن آسفالت می‌باشد. این بنا در بخش دودانگه ساری قرار دارد و با آجر ساخته شده و رایه‌های آن شامل مقرنس کاری دو کتیبه آجری به خط کو فی و پهلوی ساسانی است. احتمالاً مقبره یکی از شهریاران آل باوند بوده و مربوط به سده پنجم هجری قمری است. دریکی از روستاهای دودانگه به نام روستای رسکت قرار دارد.

 برج آرامگاهی امام زاده یحیی(قرن نهم هجری قمری)، « داخل شهر »

 برج آرامگاهی سلطان زین العابدین مرعشی آملی (قرن نهم هجری قمری)، « داخل شهر »

 برج آرامگاهی امام زاده عبدالصالح(قرن نهم هجری قمری)، « روستای مرز رود »

 بقعه درویش فخرالدین(قرن هشتم تا نهم هجری قمری)، « روستای گلما »

 بقعه امام زاده عیسی بن کاظم(قرن نهم هجری قمری)، « روستای خارمیان

 امامزاده عباس وسط شهر

  آبشار دارابکلا

 تکیه و سقانفار پهنکلا

 غار هیلدو

 برج آرامگاهی شاطر گنبد و سرست

 مجموعه تفریحی و تالاب های ساری

هتل سالار دره

مجموعه هتل چهار ستاره سالاردره در 12 کیلومتری جنوب ساری و در جاده ساری به سمنان در نزدیکی رودخانه سالاردره قرار دارد. این هتل که در جنگل های زیبای شمال واقع شده، در فضایی به مساحت 5600 متر مربع به اضافه 2 هکتار فضای سبز بسیار زیبا احداث شده است.این مکان با مجموعه چشم انداز طبیعی بسیار زیبا، جالب و امکانات مجهز می تواند مکان بسیار مناسب و آرامی جهت گذراندن اوقات خوش برای شما باشد.
/ 4 نظر / 662 بازدید
مازیار

سلام ازاطلاعات خوب وکامل شمابهره بردم وازبابت این دانسته هاکمال تشکر رامی نمایم .برایتان ازصمیم قلب سعادت وبهروزی راآرزومندم.[گل]

آرینا

همیشه مطالب وبلاگت را می خونم موفق باشی[گل]

آرینا

همیشه مطالب وبلاگت را می خونم موفق باشی[گل]