جاذبه های گردشگری نیشابور

سلام دوستان
نیشابور یکی از شهرهای استان خراسان رضوی هستش که علاوه بر مراکز دیدنی مثل: مقبره عطار، خیام، کمال الملک، امامزاده محروق، بی بی شطیطه، آرامگاه فضل بن شازان، که حتما همتون باهاشون آشنایی دارید یه مکان جالبی داره که خودم ندیده بودم برای شما در ادامه مطلب میزارم تا شما هم ببینید و لذت ببرید.در فاصله هفت کیلومتری نیشابور دهکده چوبی کم نظیر و بی همتا واقع شده است که یکی از دیدنی ها و تفرجگاه های نیشابور محسوب می شود.

“مسجد چوبی” برای اولین بار در سال 1325 با دیوارهای کاه گلی و سقف چوبی، با وسعت فعلی و در همین مکان بنا شد و در سال 1378 پس از مخروبه شدن مسجد اولیه، مسجد فعلی با شکل و شمایل جدید و با شیوه ای نوین در همان مکان احداث گشت.در کنار این مکان که توسط آقای مجتهدی بنا شده است با همراهی موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه، نانوایی، الاچیق های منحصر بفرد چوبی و سوئیت هایی نیز که دیدن آن تداعی کننده پیوند و امتداد هنرمندان حال نیشابوری با نسل گذشته فرهیخته ایشان می باشد کامل شده است.

    مسجد مقاوم در برابر زلزله

این مسجد اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله (تا 8 ریشتر) در جهان و به وسعت دویست متر مربع و سقف آن به صورت شیروانی می باشد و دارای دو مناره هر کدام به ارتفاع 13متر از سطح زمین و وزن تقریبی 4تن می باشد و شکل ظاهری آن به صورت کشتی ای است که گویی بطور وارونه روی زمین قرار گرفته است. ضمنا مناره ها به گونه عنکبوتی به سقف اتصال دارند که وزن آن ها را به صورت مساوی، ابتدا روی سقف و سپس به دیواره ها منتقل می کند که در داخل مسجد هیچ ستونی وجود ندارد!

 

جالبترآنکه در محل اتصال مناره به سقف، دریچه‌ای تعبیه شده که مانند یک کانال تهویه عمل می‌کند بطوریکه در تابستان هوای گرم و آلوده را از فضای مسجد خارج می‌کند و هوای پاکیزه از طریق بادگیر مخصوصی که در سقف بنا شده، داخل مسجد می‌گردد؛ و به این ترتیب یک تهویه طبیعی انجام می‌پذیرد. دیواره‌ها کمی حالت زاویه‌دار دارند که انتقال وزن را از مناره به زمین ساده‌تر می‌سازد.

                                                    کتابخانه مسجد

در مجموع 40 تن چوب در بنای آن بکار برده شده و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده است. سه درب ورود و خروج و 5 پنجره در ساختمان بنا وجود دارد. اسکلت آن از نوع سازه های مقاوم در برابر زلزله و با ماندگاری طولانی و به شیوه Twobyfour یا Double ساخته شده است و آبدارخانه این مسجد، دارای کابینت ها، دیوارها و حتی سینی های چوبی است، کف و بخشی از دیوار آن به دلیل رعایت مسائل بهداشتی با کاشی و سرامیک پوشیده شده است.

چوب های مختلفی از درختان بارده و بی بر هم در ساختمان و هم در تزئینات داخلی از قبیل کتیبه ها، محراب و… به کار رفته است نظیر انواع کاج ها، اشن، سپیدار، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت. نورپردازی آن هارمونی ویژه ای از رنگ های شاد است که به شب های آن محوطه، جلوه خاصی بخشیده است.»

قابل ذکر است که محلی که در آن مسجد ساخته شده، بسیار موریانه خیز است، لذا راهکارهای ویژه‌ای در ساخت این مسجد و دیگر بناهای این مجموعه برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است. بطوریکه به عنوان نمونه، خانه سازنده مجموعه با عمر بیش از۲۰ سال، از آسیب چوب خواران به دور مانده است. برای ماندگاری دراز مدت دیواره‌های خارجی در برابر نزولات آسمانی، چوبهای ویژه با فرآوری خاص استفاده شده است.


کابینت ها، دیواره‌ها و حتی سینی‌های آبدارخانه این مسجد، چوبی است. مسجد دارای یک ایوان بیرونی که کف آن از خشت است می‌باشد. برروی دیواره‌های داخلی و بیرونی مسجد به ترتیب تعداد ۷ و ۶ کتیبه زیبا از آیات قرانی به همراه قابهایش از چوب درختان گردو وتوت نصب است.

 / 3 نظر / 87 بازدید
محمدی

سلام بسیار زیبا بود [گل]

می نویسم بد و خوب روی این تخته سیاه

فوق العاده است [گل]