دیدنی های یزد (روستای قطرم)


روستای قطرم

قطرم؛ ماسوله استان یزد


                             کوچه های آشتی کنان

روستای قطرم در فاصله 43 کیلومتری جنوب شرقی بافق بر دامنه غربی کوه‌های باجگان قرار گرفته و به اعتقاد بسیاری از ساکنان آن، از نظر قدمت، بیش از تمدن کاریزی یا به عبارتی قدمت پنج هزارساله دارد.

این روستا متناسب با شکل دره کوهستانی دارای شکل طولی با بافت پلکانی و مزارع و باغات و منازل مسکونی بر دامنه آفتابگیر کوهستان قرار گرفته است.

قطرم را می توان کلکسیونی از جاذبه های متنوع طبیعی انسانی دانست. در طول مسیر کوتاه بافق تا قطرم، اشکال متنوع طبیعی از اشکال ماسه های بادی، گونه های متنوع گیاهی و مرتعی و سه سد پی در پی که در واقع پس از بارندگی و آبگیری بر زیبایی و جاذب دشت قطرم می افزایید، چشم نوازی می کند.


بقعه متبرکه پیر قطرم که از مهمترین بناهای مذهبی مورد توجه اهالی است، موقعیت زیارتی خاصی به روستای قطرم داده است.

روستای قطرم کلیک کنید

خصوصیت اقلیمی منحصر به فرد روستا که سبب تنوع محصولات کشاورزی گرمسیری و سرد سیری از مرکبات و خرما تا بادام و گردو در کنار هم شده، این روستا را منحصر به فرد کرده است.

وجود کوه‌های مرتفع با دیوارهای کوهستانی، حصار طبیعی اطراف روستاست که در گذشته تامین کننده امنیت برای روستا بوده و امروز مستعد و مساعد کوهنوردی و سنگنوردی است و می توان آن را محیطی مساعد و مناسب برای ساخت تله کابین دانست.

دسته هاون (جوغن) بخشی ازکوهستان است که بر اثر عوامل تخریب فیزیکی از کوهستان جدا شده و دارای شکلی استوانه ای و منظم به عنوان یک نماد طبیعی جالب و دیدنی است.


دسته هاون (جوغن) کلیک کنید

 

دیوارهای سنگی منازل مسکونی و باغات، کوچه های مسقف غیر همسطح و پلکانی، پر پیچ و خم و باریک معروف به کوچه های آشتی کنان، زیبایی چشم انداز این روستا را دو چندان کرده است.

از دیگر دیدنی های روستا صنایع دستی است که رابطه تنگاتنگی با محیط طبیعی و مشاغل دامداری و کشاورزی آنان دارد.

سبدبافی با سرشاخه های بادام کوهی، حصیر، جارو و بادبزن بافی و کلاه و ژاکت بافی از کرک و پشم گوسفندان در این روستا رونق دارد.

چشمه آبی قطرم که در دو منطقه نیزار و بیشه زار سرسبز و دیدنی در فاصله شش کیلومتری روستا در قلب کوهستان قرار گرفته، در اطراف گونه های متنوع گیاهی از درختان ارس، بنه، بادام و انجیر وحشی تا گیاهان صنعتی و دارویی آنغوزه، زیره و حیات وحشی با گونه های نادر را در خود جای داده است.

چشمه های آبی متعدد در دره های اطراف قطرم از دیگر جاذبه های مناسب برای گذراندن اوقات فراغت و رسیدن به یک آرامش روحی و روانی است.

روستای قطرم

از جمله این چشمه ها می توان به چشمه درب گوشین، چشمه آبی سی سبزی که علاوه بر اینکه یک مکان تفریحی است به اعتقاد بسیاری حکم زیارتی و قدمگاه را دارد و معتقدند آب آن برای امراض پوستی و جلدی موثر و مفید است، اشاره کرد.

چشمه درب دز با اشکال متنوع طبیعی و ستون های سنگی اطراف آن و دژ و تله دختر، چشمه سنگ قصاب و ... نیز از دیگر چشمه های این روستای تاریخی به شمار می روند.

و از همه جذاب تر و مهم تر بافت تاریخی بکر و دست نخورده روستا با دیوارهای سنگی، کوچه مسقف و حاکمیت عوامل مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در کنار عوامل طبیعی، در شکل و نماد خانه ها موثر افتاده است.

روستای قطرم کلیک کنید

­روستای قطرم به گفته بسیاری ماسوله استان یزد است و از نظر ساخت معماری و بافت تاریخی از ویژگی های خاص و منحصربه فردی برخوردار است.

 


هتل لاله یزد ستارهستارهستارهستاره
رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد
رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد 
رزرو هتل هتل لاله یزد یزد رزرو هتل هتل لاله یزد یزد
رزرو هتل هتل لاله یزد یزد

 
لینک های مرتبط: هتل سنتی رز، هتل داد، هتل تهرانی، هتل زنبق یزد، هتل مهمانسرای سنتی سروش، هتل مهمانسرای جهانگردی یزد، هتل ملک التجار، هتل لاله یزد، هتل کاروانسرای مشیر، هتل صفائیه، هتل سنتی یزد، هتل سنتی مظفر، هتل سنتی کوروش یزد، هتل سنتی کهن کاشانه، هتل خاتم، هتل باغ مشیرالممالک، هتل باغ کاروان، هتل لب خندق یزد، هتل پارسیان آزادی یزد، هتل موزه فهادان

/ 0 نظر / 100 بازدید