گرگان سرزمین زیباییها

گرگان سرزمین سرسبزیها

گرگان سرزمین جنگلها

گرگان سرزمین مهربانی

گرگان سرزمین عشق و رویا♥

    گرگان‌مرکز استان‌ گلستان‌ در فاصله‌ 397 کیلومتری‌ تهران‌ واقع‌ شده‌ و آب‌ و هوای‌ معتدل‌ دارد. شهر گرگان‌یا جرجان‌در قرن‌ چهارم‌ هجری‌ مخصوصاً در زمان‌ "شمس‌ المعالی‌ قابوس‌ بن‌ وشمگیر" اهمیّت‌ و شکوه‌خاصی‌ داشت‌، ولی‌ از قرن‌ چهارم‌ به‌ بعد کم‌ کم‌ اهمیّت‌ خود را از دست‌ داد و در اثر حمله‌ مغول‌ تخریب‌ گردید. گرگان‌ (جرجان‌) در دوره‌ قبل‌ از اسلام‌ نیز یکی‌ از ایالت‌های‌ مهّم‌ ایران‌ محسوب‌ می‌شد که‌ در بیشتر ادوار از استقلال‌ نسبی‌ برخوردار بود. ولی‌ در بعضی‌ از دوره‌ها جزء پارت‌ و خراسان‌ بزرگ‌ بوده‌ است‌. این‌ شهر تا اواخر دوره‌ قاجار به‌ نام‌ استرآبادمشهور بود. استر آباد در زمان‌ صفویه‌ "دارالمومنین‌" نام‌ داشت‌. در زمان‌ نادر به‌ علّت‌هجوم‌ ترکمن‌ها، بارویی‌ برگرد آن‌ ساخته‌ شده‌ بود. بعد از دوره‌ قاجار به‌ تدریج‌ جلوه‌های‌ شهری‌ جدید و مدرن‌در آن‌ نفوذ کرد و در دهه‌های‌ اخیر به‌ سرعت‌ رشد و گسترش‌ یافت.

 

گرگان

نهارخوران

    ناهارخوران منطقه ای جنگلی در حدود ۴کیلومتری جنوب شهر گرگان، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود که دارای شهرتی ملی است به طوری که برای بسیاری نام گرگان، ناهارخوران را در ذهن تداعی می کند.

    درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی همراه با امکانات گردشگری ناهارخوران، تفرجگاهی زیبا با چشم اندازی دیدنی را در منطقه ایجاد کرده که نه تنها مردم استان بلکه گردشگران بی شماری در تمام ایام سال و بخصوص تعطیلات نوروز و تابستان به آن روی می آورند. به همین سبب کمتر گردشگر و مسافری است که به شهر گرگان سفر کرده و یکبار به ناهارخوران نرفته باشد.

    ازروایت های قدیمی نیز چنین بر می ‌آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می ‌کردند و یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می‌ شده اند در راه بازگشت کاروان از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌ رسیده اند و در آنجا پس از چندین ماه دوری ، اطرافیان آنان به استقبال آنان می ‌رفته اند و در منطقه فعلی ناهار خوران جهت صرف ناهار توقف می ‌کرده اند که امروزه به ناهار خوران مشهور شده است.


http://cp.ihb.ir/UploadFile/Hotels/hgorgan-92-2.jpg


پارک ملی گلستان

 

    این پارک در 150 کیلومتری شرق گرگان واقع شده است و مساحت آن 91895 هکتار است. پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است. این پارک با داشتن اقلیم های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر متبوع طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می گردد. اهمیت آن از نظر محققین و دانش پژوهان به لحاظ دست نخوردگی جوامع زیستی، گیاهی و جانوری و اکوسیستم های طبیعی، به عنوان میراث طبیعی و تنوع ژنتیکی بسیار زیاد است.

پارک ملی گلستان

 

پارک جنگلی النگ دره

    این پارک در جنوب غربی شهر گرگان به فاصله 3 کیلومتری شهر واقع شده است. پارک جنگلی النگ دره در دامنه جنگل های انبوه شمالی از پوشش درختان منحصراً جنگلی برخوردار بوده و رودخانه ای از وسط آن می گذرد.

تپه قلعه خندان

     تپه قلعه خندان مربوط به دوره ساسانیان و دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در گرگان، میدان مازندران، جبهه جنوبی خیابان عدالت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.تپه قلعه خندان در جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد و برای نخستین بار ژاک دمرگان در سال ۱۸۹۶ میلادی از این تپه بازدید و نقشه و تصاویری چند از تهیه نمود. در سال ۱۳۸۸ گروه باستان شناسی، میراث فرهنگی استان گلستان در آن گمانه‌های به منظور لایه نگاری و مشخص کردن سازه‌های معماری آن انجام داد. آثار بدست آمده شامل خشت‌های ۸×۳۸×۳۸ سانتی متری متعلق به اواخر دوره ساسانی و آثاری از قرون اولیه اسلام تا دوره صفویه بود. این قلعه تا دوره صفویه در درون برج و باروی استرآباد قرار داشته و بعد از تخریب آن در دوره افشاریه، برج و باروی جدیدی در دوره قاجاره کشیده شد که قلعه خندان در بیرون از شهر قرار داشته‌است.

پارک جنگلی قرق

    این پارک در 23 کیلومتری شرق گرگان در کنار جاده اصلی ترانزیت واقع شده و مساحت آن 650 هکتار است. بخش اعظم پارک جنگلی قرق در محیط جلگه ای قرار گرفته و دارای امکانات تفرجی است. این پارک محل نگهداری گوزن های بومی جنگل های شمال ایران است.

 

 

سواحل جنوب شرقی دریای خزر

    وجود خلیج گرگان با وسعت 68800 هکتار که به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک گردیده از مهمترین محورهای دارای قابلیت توریستی است. سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر برخلاف سواحل شمالی آن هیچ گاه دوره یخبندان ندارد، لذا پیوسته شرایط جلب توریست داشته و آماده انجام همه گونه ورزش آب است. خلیج گرگان به همراه شبه جزیره میانکاله به عنوان پناهگاه حیات وحش به علت داشتن اهمیت زیستی زیاد یکی از ذخیره گاه های زیست کره در جهان به ثبت رسیده است. جزیره آشوراده نیز یکی از مکان های مهم جلب توریست در ساحل شرقی دریای خزر است. ضمناً این جزیره یکی از مهمترین مراکز خاویار در شمال کشور می باشد.

 

آبشار کبود وال

    این آبشار در 5 کیلومتری جنوب شهر علی آباد (فاصله زمانی بیست دقیقه از گرگان) در محل تفرجگاه عمومی شهر واقع شده است. این تفرجگاه با داشتن امکاناتی برای جلب توریست، از مهم ترین منابع تفرجی استان گلستان محسوب می شود.

آبشار کبودوال


 

«هزار پیچ» یا «هزارچم»

    تپه ای مشرف، دارای چشم انداز وسیعی بر شهر گرگان و از معدود تفریحگاه های این شهر است که از قدیم به عنوان یک تفرجگاه مورد استفاده قرار می گرفته است.این تپه جنگلی که بخشی از تجهیزات صدا و سیما نیز بر آن قرار دارد، در مقطعی شاهد پاک تراشی جنگل بود که با درخت کاری مجدد، در سال های اخیر دوباره تفریحگاهی برای مردم و میزبانی برای برخی از گونه های جانوری بومی شده است.

    جهت رسیدن به این ارتفاعات در مبدا خروجی غرب گرگان از میدان بسیج به سمت کارخانه شیر پاستوریزه رفته و پس از طی یک جاده‌ی اسفالته پر پیچ و خم با سربالایی زیاد به مسافت حدود 3 کیلومتر به بالاترین نقطه ارتفاعات می‌رسیم. چشم انداز اطراف این مسیر شامل جنگل های مصنوعی از سرو و کاج، درختچه‌های طبیعی، پوشش مرتعی و جنگلهای انبوه است. در بلندترین نقطه آن وزش باد بطور مستمر وجود دارد که ناشی از اختلاف فشار بین دو دامنه‌ی سایه و آفتابی و همچنین بین کوه و دره می‌باشد. هنگامیکه در بلندترین نقطه ایستاده‌ایم، مناظر بدیعی از گستره شهر گرگان، معابر آن، روستاهای مجاور شهر و روستاهای دوردست، جاده‌های منتهی به شهر، جاده‌های بین روستاها، دره‌ها با جنگلهای انبوه در جنوب شهر، مزارع کشاورزی، ابنیه مذهبی، فرودگاه، آب‌بندان محمد آباد به وضوح نمایان است و حتی بخشی از خلیج گرگان قابل مشاهده می‌باشد

 

امامزاده نور

    امامزاده نور مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، محله سرچشمه گرگان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شمارهٔ ثبت ۳۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امامزاده اسحاق معروف به امامزاده نور که نسبت آن به حضرت موسی کاظم منتهی می گردد و از ابنیه قرن نهم هجری (دوره سلجوقی) محسوب می شود بهترین ارزیابی تاریخی از این زیارتگاه توسط سوکک p.p.soucek  در دوران پر اهمیت معماری ایرانی است .

 


امامزاده نور گرگان

 


روستای زیارت

درمسیر خروج از شهر گرگان از سمت جنوب پس از گذر از منطقه گردشگری و تفریحی ناهارخوران به جاده ای زیبا و جنگلی می رسیم که مسافران را با خود به یکی دیگر از زیبایی های گلستان می رساند.

به روستای ییلاقی «زیارت» که در میان دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته و در تابستان ها بدلیل هوای خنک و معتدل و در زمستان ها بدلیل برف با وجود قرار گرفتن در نزدیکی منطقه ای که هوای معتدل دارد همواره مد نظر گردشگران و مسافران است.

زیارت در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریا در ۱۷کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است، این روستا ازشمال به «ناهارخوران» و ارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره»، از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می شود.از مجموع جاذبه های این روستا آبگرم آن با خواص درمانی و نیز وجود امامزاده جلوه خاصی به این منطقه و توانایی خاصی برای پذیرش مهمان از سراسر کشور داده است.گفتنی است وجود امامزاده عبدالله در این روستا باعث شده تا نام «زیارت» بر آن گذاشته شود. روستای تفریحی، توریستی زیارت از جمله روستاهای بسیار قدیمی شهرستان گرگان است که دارای قدمت تاریخی و جاذبه های گردشگری طبیعی فراوانی است.

    روستای زیارت در دره رودخانه «خاصه رود» قرار دارد و در دامنه رود گسترش یافته است، اما رشد روستا به دلیل شیب تند زمین و وجود مراتع و جنگل ها در بالادست در این بخش ها متوقف شود.در این میان آبگرم زیارت با خواص درمانی که در حاشیه جنوبی روستای زیارت در مجاورت امامزاده عبدالله قرار دارد. دانشنامه گلستان در مورد نام قدیمی این آبگرم از آن به نام «گرماندو و گرماب» نام می برد.

    خواص درمانی آب های گرم بیشتر از مواد معدنی آنها است، اگر آب چشمه ها در ازای هر یک لیتر بیش از یک گرم مواد معدنی داشته باشد به آن چشمه های آب معدنی می گویند. در این زمینه گفته می شود اکثر چشمه های آبگرم چشمه های آب معدنی هستند زیرا آب آن ها به دلیل دمای بالا قدرت انحلال زیاد داشته و در نتیجه مواد معدنی آن به بیش از یک گرم در لیتر می رسد.

    همچنین به گفته اهالی زیارت آبگرم این روستا آرام بخش بوده و برای انواع بیماری های پوستی و درد مفاصل مفید است. چشمه آبگرم زیارت که در محدوده حفاظت شده جهان نما قرار دارد در بین حدود ۷۰چشمه این محدوده از پرآب ترین آن ها است. آبگرم روستای زیارت که تنها چشمه آبگرم در استان گلستان است دارای آب صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص بوده و گرمای ملایم و مطبوعی دارد.

    این ابگرم دارای چهار مظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ده تا بیست متر قرار گرفته است. به گفته وی اولین مظهر چشمه زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی به ابعاد ۱۵در ۲۰سانتی متر بوده و به خط عربی تاریخ ۱۰۳۵را نشان می دهد، مظهر دوم به فاصله ۲۰متر در جنوب این مظهر قرار دارد و دو مظهر دیگر هر یک با فاصله ده تا ۱۵متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند.

    گفتنی است روستای ییلاقی زیارت همچنین بعنوان یکی از ده روستای دارای بافت باارزش تاریخی کشور معرفی شده است. این روستای باستانی به دلیل قرارگرفتن در بستر سرسبز و زیبای استان گلستان و روی شیب تپه به طور طبیعی از مناظر و چشم اندازهای زیبای جنگل ها و مراتع اطراف بهره مند است و وجود امامزاده، چشمه آبگرم و آبشار ازویژگی های خاص روستای زیارت گرگان به شمار می رود. روستای زیارت با وجود جاذبه های بسیار به توجه بیشتری نیاز دارد و حمایت از سرمایه گذاران برای ایجاد امکانات اقامتی و استفاده از این آبگرم در این زمینه تا حدودی تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

روستای زیارت

آبشار زیارت


آبشار زیارت

جنگل رنگو   

    آبشار رنگو گرگان و جنگل زیبای رنگو (رینگو) در پانزده کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع است. این آبشار و چشمه زیبا از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در پنج کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. از کوچه های روستای توشن، راه جنگل پیداست. هر کوچه ای به جاده ای خاکی و مزارعی ختم می شود که تا چندی پیش، بخشی از جنگل بوده اند .پس از پیمودن دو کیلومتر، از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته های تمشک و درختان بلند، به کنار رودخانه ای می رسیم که از چشمه های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می گیرد. جنگلی که از روستای توشن ما را به مناطق دیگر می رساند، رنگو نام دارد

کاخ موزه گرگان

 

    کاخ شهر گرگان پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شد. این بنا که در دو طبقه به سبک اروپایی در سال 1317ه.ش به دستور رضاخان در کنار مجموعه ای از ساختمان های اداری ساخته شده است. کاخ شهر گرگان با قدمتی بیش از70 سال در سال ۱۳۴۳ه.ش. به عنوان بیست و چهارمین موزه کشور و نخستین موزه شمال کشور مطرح بوده که در سال 1336ه.ش. به ثبت آثار ملی رسیددر حال حاضر، در طبقه همکف این کاخ فقط تعدادی شی کشف شده از شهر تاریخی جرجان به نمایش گذاشته شده و در عین حال بخش مشاهیر شامل تندیس چند از اندیشمندان و نام آوران جرجان و استرآباد در این طبقه قرار دارد و به بخش مشاهیر مشهور است. در طبقه بالا با اشیای مربوط به دوره پهلوی دوم تجهیز شده است. این کاخ در پارک شهر گرگان واقع شده است.

 


کاخ موزه گرگان کاخ سلطنتی

 

 

کاخ شاسمن گرگان

  این کاخ در شهر گرگان واقع شده و بنا به روایتى در سال ۷۹۵ هـ.ق به وسیله امیرتیمور در ساحل رودخانه ساخته شده است. برخى از سیاحان و جغرافى‌دانان از این کاخ نام برده‌‌اند که از آن جمله مى‌‌توان به حافظ ابرو اشاره کرد. طبق گفتهٔ‌ وى این کاخ بعد از اینکه امیر تیمور سراسر مازندران را مورد تاخت و تاز قرار داد.

 

 

مدرسه عمادیه


مدرسه عمادیه

 

 

هتل مهمانسرای جهانگردی ناهارخوران 

در دل زیبای طبیعت مابین درختان سر به فلک کشیده میان کوهپایه ای زیبا اقامت گزینید

جاده نهارخوران - روبروی هتل شهرداری - پارک جنگلی , گرگان , ایران

رزرو هتل مهمانسرای جهانگردی ناهارخوران1رزرو هتل مهمانسرای جهانگردی ناهارخوران3رزرو هتل مهمانسرای جهانگردی ناهارخوران2رزرو هتل مهمانسرای جهانگردی ناهارخوران4


  رزرو : 88984385- 021
/ 0 نظر / 116 بازدید