غار علیصدر

غار علیصدر یکی از شگفتی های طبیعت و آفرینش است.


 

     که در دل کوهی نه چندان بلند در قلب دشتی طلاگونه، در قلمرو شهرستان کبودر آهنگ جای گرفته است.
    شگفتی های این غار به خاطر دریاچه پرآبی است که در زیر کوه و پنهان از چشم در دل صخره ها و سنگ ها پیش رفته است.
     فضای غار از دالان های بزرگ و کوچک و پیچ در پیچ فراوانی شکل گرفته که به یکدیگر راه دارد و درازای هر یک از آنها متفاوت و گاه به پیش از چند صدمتر می رسد. ترکیبات کربنات کلسیم در بدنه غار چشم اندازهای زیبایی پدید آورده که با قرار گرفتن در آب دریاچه و در بالای آن، بر زیبایی های غار افزوده است.
آب دریاچه غار بدون رنگ و بو است و دارای مزه معمولی و بسیار زلال است به گونه ای که تا چند متری عمق آب به خوبی و با کمترین نور دیده می شود.
    آب دریاچه از آب های بیکربنات کلسیک است. سطح آب غار دارای نوسان است و نشانه های آن بر روی بدنه غار دیده می شود. این آب توسط رشته هایی از غار بیرون می رود. به سبب رطوبت آب و نمناکی هوای درون غار و چکیدن آب از سقف چکنده ها (استالاکتیت) و چکیده های (استالاکمیت)فراوان و زیبایی در غار پدید آمده است، که به طور وصف ناپذیری دلربایی میکنند.
شکل مجسمه هایی مثل پنجه عقاب، شیر دو سر، کبوتر، قایق وارونه، خوشه انگور، گل کلم را می توانید به صورتهای زیبایی در این غار ببینید. 

غار علیصدر همدان

انتهای همه راهروها و دالان های غار علیصدر کشف نشده است و گفته می شود در برخی از شبکه های آن تا 11 کیلومتر پیشروی شده است. اکنون 2100 متر از غار شناسایی و بهره برداری شده است.

 بلندی سقف غار بین 1 تا 35 متر، پهنای گذرگاه ها 2 تا 15 متر و گودی دریاچه از یک تا 17 متر متغیر است.
   هوای درون غار در حالت ایستا و با دمای نسبتا" ثابت تا 14 درجه است.
درون غار جریان هوا و باد احساس نمی شود. غار علیصدر در سال 1364 بصورت اتفاقی کشف و پس از آن بهره برداری شده است.
   در سال های گذشته با افزایش امکانات و تاسیسات گردشگری پیرامون غار اندک اندک به یک کانون گردشگری بین المللی تغییر چهره داده است.  دهانه غار از درون یک سالن انتظار آغاز میشود و اطراف سالن هم فروشگاه های سوغات و مواد خوراکی و ... و غذاخوری و سرویس بهداشتی و پارکینگ، امکانات این منطقه گردشگری است.
  غار علیصدر در 80 کیلومتری شمال همدان در کنار جاده همدان- کبودرآهنگ از مسیر گل تپه به شیرین سو در نزدیکی روستای علیصدر در دل کوه سرباشی جای گرفته و دارای راه دسترسی آسفالته است.
غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه ( صخره زرد)‌به وجود آ مده است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سوباشی و سرآب وجود دارد که به ترتیب 11و 7 کیلومتر با غار علیصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زیاد لایه های سنگ آهک متبلور در منطقه امکان ارتباط بین غارهای مذکور با غار علیصدر وجود دارد. 

مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. تا اینکه در5 مهرماه 1342 شمسی گروهی 14 نفره از اعضای هیئت کوه‌نوردی همدان به سرپرستی محمدطاهرهمایونی، غار علی صدر را مورد بازدید و کاوش قراردادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند. در سال 1346 با پخش خبر کشف این غار شگفت‌انگیز و بی انتها درسطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوهنوردان و علاقه‌مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد.

در سال 1352 کوهنوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر 50 سانتی‌متر تعریض کردند و از سال 1354 استفاده عمومی از غار علی‌صدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده گشته که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد

امکان دسترسی به غار علیصدر ازسه مسیر فراهم است

1-همدان لالجین به بیجار که جدید الاحداث و مناسب تر است.

2-از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه ( در جاده همدان به رزن)

3-از طریق همدان به صالح آباد.

  به معنای واقعی ندیدن این غار از دست دادن نیمی از زیباییهای خداوند در این جهان است. در زمانی که نگاه ها بر روی این قندیل های زیبا نشسته، عقل به سمت خداوند پرواز کرده و دل مستانه، گره های خود را با معبود آفرینش، محکم تر میکند.

 

غار علیصدر همدان

هتل باباطاهر

 

 هتل باباطاهر همدانهتل باباطاهر


برای رزرو این هتل میتوانید با شماره021-88984385 تماس بگیرید

 

/ 5 نظر / 61 بازدید
یوسف

واقعا" درنوع خود بسیار زیباست. من دوغاررا از نزدیک دیده ام غار کتله خور زنجان و همین غار علیصدر ولی بدون اغماضی غار کتله خور خیلی خیلی زیباست.البته کتله خور غاری خشکه ولی علیصدر تماما" آبی است. [گل] ممنون

sayeh

گفتم زندگي چندبخش است؟گفت دو بخش كودكي" پيري!!گفتم پس جواني چي شد :گفت با عشق ساخت با بي وفايي سوخت با جدايي مرد...

دانشنامه طبس گلشن www.tabasenc.ir

با سلام ضمن تشکر از سایت زیبایتان بدینوسیله سایت " دانشنامه طبس گلشن "www.tabasenc.ir جهت بازدید و اضافه به پیوندها معرفی میگردد. این سایت با 350 صفحه و بیش از 1000 تصویر به معرفی نقاط توریستی ؛ گردشگری ؛ آثار تاریخی ؛ محیط زیست ؛ آداب و رسوم و... شهرستان طبس میپردازد. این سایت همچنین آماده دریافت و انتشار دلنوشته ها و تصاویر شما در بازدید از نقاط دیدنی شهر طبس میباشد با تشکر دبیر تحریریه سایت

عاشق کوهستان

به به ... خوشابحالتون سلام عزیز[گل] طاعات و عباداتتون قبول