شهرکرد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز استان چهارمحال بختیاری می باشد و نام پیشین آن، دهکرد بوده است. شهرکرد در بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار گرفته و مرتفع ترین مرکز استان کشور محسوب می شود و به همین علت، به بام ایران معروف است. در متون تاریخی از مکانی به نام چالشتر در ناحیه شهرکرد به عنوان مرکز حکومتی نام برده شده که خرابه‌های دیوار قلعه آن امروزه به جای مانده است. شهرکرد امروزین گویا مکان پاسگاهی بوده است معروف به ده‌کرد و از حدود سال 1300 با تعیین نماینده حکومت مرکزی و استقرار دوائر دولتی آغاز به رشد کرده است. پیش از آن و در دوران گذشته، منطقه دستخوش جنگ‌های خوانین، کشمکش‌های میان حکومت مرکزی و قدرت‌های محلی و غارت و تصاحب روستاها توسط طوایف مختلف بختیاری بوده است. نوسانات سیاسی داخلی منطقه از یک سو و تغییرات حکومت‌های مرکزی از سوی دیگر مجال و فرصت رشد و تکامل را به روستاها و روستا – شهرهای منطقه نداده است. در کنار این عامل تاریخی دور بودن از شبکه راه‌های اصلی و مراکز شهری ایران علت دیگری در عقب‌ماندگی نسبی شهرنشینی و صنعتی منطقه محسوب می‌شود. پس از سال 1300 و تا سال 1340 دهکرد و منطقه چهارمحال و بختیاری (معروف به شهر چهارمحال) از طریق مرکز اصفهان اداره می‌شد و از آن پس تا سال 1352 شهرکرد مرکز فرمانداری کل چهارمحال و بختیاری و سپس مرکز استانی با همین نام تبدیل شده و در حال حاضر شهری رو به آبادانی و توسعه است. همچنین دشت های وسیعی، این منطقه را فرا گرفته که معروف ترین آنها، دشت شهرکرد، دشت بن و دشت هفشجان می باشد. این منطقه دارای آب و هوای نیمه مرطوب معتدل و زمستان های بسیار سرد است. گرچه در زمستان میزان رطوبت بالا می باشد، ولی میزان بارش باران در فصولی که کشت صورت می گیرد تقریبا به صفر می رسد. زبان مردم شهرکرد، فارسی است و ساکنین منطقه بختیاری، به گویش بختیاری تکلم می کنند و هر چه به سمت خوزستان می رویم، جمعیت بختیاری ها بیشتر می شود. شهرکرد دارای چندین دانشگاه و مرکز آموزشی است که دانشگاه علوم پزشکی از برجسته ترین آنهاست. این منطقه بیشترین محصول کشاورزی گندم و جو را دارد و محصولات باغی آن هم شامل باغات گردو، بادام، انگور، سیب، انار، شلیل، زردآلو و هلو می باشد.

 

 

پل زمانخان

این پل تاریخی در مجاورت شهر سامان واقع شده است و تا شهرکرد27کیلومتر فاصله دارد. تفکراولیه ساخت پل دراین مکان به دوره رییس یکی از طوایف قشقایی که زمانی دامنه کوچشان تا این منطقه می رسید، باز می گردد. این پل به دستور زمانخان برروی رودخانه زاینده رود احداث گردید و در دوران های متعدد چندین بار مورد بازسازی قرارگرفت که آخرین مورد آن مربوط به سال 1322هجری قمری است. پل 22مترطول و 13مترارتفاع دارد. ترکیب مناظر رود خروشان زاینده رود، پل زمانخان و طبیعت زیبای منطقه و نیز تاسیسات ساخته شده جهت رفاه گردشگران، این ناحیه را از مهمترین قطب های گردشگری استان قرارداده است.

پل زمانخان


خانه ستوده

خانه ستوده فی الواقع جزء آخرین بخش های برجای مانده ازمجموعه بناهای مرتبط با ارگ چالشتر دوره صفوی تا آخردوره قاجاری به حساب می آید که اندرونی بخش حاکم نشین قلعه مذکور را تشکیل می داده است. شالوده اصلی این بخش درسال 1323ه-ق به پایان رسیده که دارای ازاره های سنگی ارزشمند تراش خورده است ونقاشی های نفیس است. موزه مردم شناسی وحوزه آثارسنگی استان نیز درخانه ستوده قرار دارد و شامل البسه چهار محالی و بختیاری، زیورآلات، ابزارآلات جنگی، انواع ظروف، هنرهای محلی مانند قفل سازی، دست بافت ها، ادوات کشاورزی سنتی، اشیاء سنگی وسفالی ازدوره اشکانی تا معاصر هستند. این خانه درقسمت غربی شهرکرد درچالشتر قرار دارد. خانه آزاده بنای تاریخی دیگری است که درنزدیکی این خان قرار دارد.

 

خانه ستوده


قلعه امیرمفخم بختیاری

این بنا در روستای دزک و درفاصله 35کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد توسط لطفعلی خان امیرمفخم بختیاری در2طبقه ساخته شده و درطول حیات خود شاهد حوادث فراوانی بوده که مهمترین آنها ایفای نقش درجریان اعاده مشروطیت است.ازنظرمعماری این قلعه به تقلید ازقصرهای اروپایی قرون گذشته با آرایشی ایرانی ساخته شده است. جالب ترین قسمت این بنا، تالارسفره خانه واتاق آیینه است. درحال حاضراین کاخ قلعه 20/5076 مترمربع وسعت دارد ودرفهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است، علامه فقید علی اکبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتی را دراین قلعه به سربرده است.

 


مسجد اتابکان

مسجد اتابکان که درزمره بناهای محوری بافت قدیمی شهرکرد محسوب می گردد، قدیمی ترین بنای مذهبی شناخته شده استان است ودراوایل قرن هفتم هجری قمری(605) دردوران حکومت سلسله محلی اتابکان لربزرگ به سبک مساجد قرون اولیه اسلامی ساخته شده است. این بنا در دوره های صفوی و قاجاری مرمت شده و جنس آن ازخشت است. در چوبی ارزشمند آن به دلیل کاربری ازنوادگان امام انواع هنرهای روی چوب ازاسناد مهم تاریخی وفرهنگی محسوب می گردد. بقعه امامزادگان حلیمه وحکیمه خاتون موسی کاظم (ع) درمجاورت مسجد اتابکان واقع شده است.این امامزاده در زمان های صفویه و کریم خان آسیب های فراوانی دیده ولی در زمان قاجار تجدید بنا شده است. مسجد در وسط شهر قرارگرفته است.


منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

این منطقه 21هزار و600هکتارمساحت دارد و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل5هزارو  400هکتاردردل خود جای داده است. دستیابی به این منطقه ازطریق محورمواصلاتی شهرکرد اصفهان مسیراست. تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهورهای متعدد زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ ومیش است. کوهستان های جنوبی منطقه دارای صخره های صعب العبور که زیستگاه پلنگ، کل وبز و با جمعیت قابل توجهی می باشند. ازدیگرجانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک دری، کبک چیل، تیهور و عقاب را نام برد. نزدیکترین شهر به منطقه تنگ صیاد فرخشهر است.

 


کمربند سبزحاشیه زاینده رود

تمامی مسیرحاشیه زاینده رود ازسامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظرزیبا و چشم نوازاست که ازترکیب رود خانه، باغ های سرسبز دو طرف جاده و هوای پاک و لطیف منطقه بوجود آمده است. این مسیربه دلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان، شرایط اقلیمی مساعد درحدود9 ماه ازسال دسترسی نزدیک به مرکز استان وشهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. درانتهای این مسیرسد ودریاچه زاینده رود وجود دارد که به نوبه خود زیباست. دراین مسیرزاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبورنکرده و رنگ آبی و تمیزآب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.


تالاب چغاخور

تالاب بین المللی و زیبای چغاخوربا مساحتی حدود 2هزار و 300هکتار در دامنه ارتفاعات بر آفتاب و کلار (3830مترارتفاع) در نزدیکی شهربلداجی واقع گردیده است. این تالاب درمسیرجاده شهرکرد-خوزستان قرارگرفته و از شهرکرد 65 کیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی (انواع مرغابی ها، غاز، اردک، فلامینگو، حواصیل، چنگر آنقوت و...) این تالاب را در ردیف یکی ازکانون های مهم جذب گردشگردراستان قرارداده است. آبزیان دیگری چون ماهی قزل آلا، کپور و کولی نیزدراین تالاب زندگی می کنند. بهترین فصول بازدید ازاین تالاب بهار و تابستان است. تالاب های گندمان وسولقان دیگرتالاب های دائمی استان هستند.

 


گردشگاه سیاسرد

چشمه سیاسرد در5 کیلومتری شهر بروجن قرارگرفته است.هوای خنک ومطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفریح واستراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجودآورده است. به طوری که همه روزه و به ویژه درروزهای تعطیل این مکان شاهد گشت وگذر تعداد زیادی ازمسافران وگردشگران است. فضا سازی های مناسب وسهل الوصول بودن میل به بازدید ازاین گردشگاه را دوچندان کرده است.


امامزاده حمزه علی(ع(

بقعه امامزاده حمزه علی ازنوادگان امام سجاد (ع) در35کیلومتری شهربروجن ودرمجاورت شهر بلداجی دربالای تپه ای مرتفع قرارگرفته ودراطراف آن دشتی وسیع گسترده است. موقعیت طبیعی مطلوب، آب وهوای مناسب ونزدیکی به تالاب زیبای چغاخور سبب جذب سالیانه هزاران نفر از داخل و خارج استان به این منطقه می شوند امکان اردو زدن و کمپینگ دراین مکان وجود دارد.گردشگاه پیرغار

در 5 کیلومتری جنوب شهرفارسان، 37کیلومتری شهرکرد ودرمجاورت روستای ده چشمه گردشگاهی مصفا به نام پیرغاروجود دارد. برروی قسمتی ازتپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق وجود دارد. متن این کتیبه ها مجملی از شرح لشکرکشی بختیاری ها به تهران واصفهان ونقش سرداران اسعد وسرداران ظفراز رهبران مشروطه خواهی بختیاری نوشته شده است. مجموع گردشگاه ازجمله چشمه پرآب، سایه سار درختان، آبشار زیبای کوه های اطراف وهوای پاک وخنک و نیز غار موجود درمحل سبب جذب روزانه صدها گردشگر می شود.


طاق سنگی های جونقان(خان اوی(

طاق سنگی های جونقان واقع در8 کیلومتری شهرجونقان و در ابتدای تنگه درکش ورکش )مسیرشهرکرد خوزستان). با شیوه ای خارق العاده به صورت خشکه چین احداث گردیده اند. دراین مکان با استفاده ازسنگ تراش و با بهره گیری از فن نخ کشی طاق های قوس تا عمق 7متر، ارتفاع 5/2متر و عرض 3مترساخته شده که طی قرون متمادی در برابر زلزله های فراوان و سایر عوامل طبیعت تخریبگر، مقاومت نموده و بخشی ازبنا به دست عوامل انسانی تخریب شده است.

 

 غارسراب
    
غار سراب در 65کیلومتری جنوب غرب شهرکرد و حدود 7کیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا ومعتدل، درمجاورت روستای امید آباد قرارگرفته است. از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غارحدود 15دقیقه پیاده روی لازم است.


قلعه سردار اسعد بختیاری

کاخ قلعه سرداراسعد در فاصله 42  کیلومتری شهرکرد ودرمرکزشهرجونقان واقع شده است و فاقد هرگونه کتیبه تاریخ داراست. این قلعه توسط علی قلی خان سرداراسعد در زمانی که وی زمامداری ایل بختیاری را بر عهده داشته، ساخته شده است و این براساس قدمت آن به بیش از یکصد سال می رسد. مصالح به کاررفته دراین بنای دو طبقه خشت با تمامی آجرباملات گچ وخاک است و هنرهای حجاری، چوب بری، گچ بری، آیینه کاری و نقاشی درآن به کار رفته است.


آبشار آتشگاه
  
این آبشار در 200کیلومتری شهرکرد و50 کیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول 3 کیلومترقرارگرفته است. مسیراین آبشارازمحل چشمه تا اتصال به رودخانه خراسان را در فضای سرسبز و بی نظیر از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. پیوند عناصرزیبای طبیعی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیارفرح بخشی را جهت تفریح دراین مکان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشارجهت بازدید مناسب است.

 


  چشمه برم

چشمه مصفای برم درمرکز شهر لردگان واقع گردیده و با شهرکرد 150کیلومتر فاصله دارد. این چشمه پرازآب علاوه برتامین آب کشاورزی یکی ازسرچشمه های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است. اطراف این چشمه به صورت پارکی جهت تفریح و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهرلردگان و گردشگران فضا سازی شده است.


 
پارک جنگلی پرواز

در منتهی الیه حدود جنوبی استان، در50 کیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پرواز با طبیعت بهشتی خود درانتهای دره ای سبزقرارگرفته است. فضای دنج وخلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده این پارک، چشمه های زلال متعدد به علاوه شالیزارهای پراکنده ودرختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا ازطبیعت خداوندی را جلوی چشم هربیننده ای به نمایش می گذارد، به طوری که کمتر گردشگر و بازدید کننده ای با یکبار دیدن، میل بازدید مجدد دردلش موج نزند و مسحور صحنه و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد. این پارک جنگلی فضای بسیار مناسب برای استراحت و گردش خانواده ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است.

 

آبشاردره عشق

آبشاردره عشق درمنطقه مشایخ (شهراردل)، درمجاورت روستای دره عشق در فاصله130 کیلومتری شهرکرد قراردارد.این آبشاربا سرعت زیاد ازدل کوه بیرون می جهد وبیش ازیکصد مترارتفاع دارد. درکناراین آبشاررود کارون به آرامی جاری است ودرترکیب با انارستان ها وشالیزارهای روستای دره عشق ودورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است. دراکثرفصول سال به ویژه بهاربازدید ازاین آبشارمناسب است.


آبشارتونل کوهرنگ

این آبشاراز سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است.این تونل جهت انتقال آب چشمه های کوهرنگ ودیگرچشمه های مرکزشهرستان کوهرنگ اطراف زاینده رود درسال 1332درمنطقه کوهرنگ، جایی که اکنون شهرچلگرد قراردارد، ایجاد گردید. تلاش برای انتقال این آب به زمان های بسیار دوربرمی گردد. درزمان صفویان تلاش برای ایجاد شکاف درکوه کارکنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد. این شکاف که درنزدیکی تونل است خود یکی ازدیدنی های تاریخی منطقه می باشد. آبشاراین تونل فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای هربیننده ای ایجاد کرده است. درتمام فصول حتی زمستان به سبب نزدیکی به پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرارمی گیرد.


چشمه دیمه

چشمه دیمه، یکی ازسرچشمه های زاینده رود، در10کیلومتری شهرچلگرد ومجاورت روستای دیمه واقع گردیده است. آب این چشمه ازگواراترین آب های جهان وخواص درمانی (جلوگیری ازپوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیزدارد. مناظرزیبا وچشم گیر و فضا سازی های اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیبا ترین گردشگاه های شهرستان قرارداده است. بهترین فصول بازدید ازاین جاذبه بهار و تابستان است


دشت لاله های واژگون

این دشت در12کیلومتری چلگرد و درنزدیکی روستای بنواستکی ازتوابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد 3هزار و400هکتار، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) درد و نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ، ازاین منطقه، تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا آخر اردیبهشت ادامه دارد

 

تصویر شماره 3

    هتل آزادی شهر کرد - واقع در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قراردارد و در ابتدای تآسیس به نام هتل انقلاب نام گذاری شده که بعدها تغییر نام یافته و هتل آزادی نام گذاری شد.این هتل از واحدهای تابعه شرکت هتل های بین المللی پارسیان و وابسته به سازمان سیاحتی و مراکز تفریحی بنیاد مستضعفان می باشد

 
برای رزرو هتل و یا اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمتها اینجا کلیک کنید


/ 3 نظر / 24 بازدید
آدم برفی

خیلی خیلی ممنون تارا جان....[قلب][بغل]

آدم برفی

کودکی که میداند گریه های مادرش تن فروشیهای خواهرش دستهای پینه بسته ی پدرش همه از بی پولی ست چگونه در مدرسه بنویسد علم بهتر است یا ثروت!!!