مسیحیان ایرانی در روزهای جشن سال نو میلادی

   پیروان عیسی مسیح در سرتاسر دنیا حدفاصل ۲۵ دسامبر تا ششم ژانویه را که مصادف با زادروز عیسی مسیح (ع) و همین طور آغاز سال نو میلادی است، جشن می‌گیرند. ضمن تبریک به همه مسیحی‌های دنیا، به ویژه هموطن‌های مسیحی‌مان نگاهی داریم به آیین‌های سال نو میلادی در ایران.

    مسیحیان ایرانی همپای همه هم‌کیشان خود در دورترین نقاط دنیا از روز ۲۵ دسامبر تا ششم ژانویه را که بنا به دو روایت روزهای میلاد عیسی مسیح (ع) است و آغاز سال نو میلادی هم در آن است، جشن می‌گیرند.

    هر ساله در اواخر آذر ماه و اوایل دی ماه (همزمان با آغاز دسامبر، آخرین ماه میلادی) خیابان و فروشگاه‌های نزدیک به محله‌های مسیحی‌نشین در شهرهای گوناگون ایران با وسائل و تزیینات ویژه کریسمس آذین بسته می‌شوند و حال و هوای کریسمس به خود می‌گیرد.

    مسیحیان در ایرانی که بیش از ۹۷ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند، اقلیت مذهبی به شمار می‌آیند. مسیحیان ایرانی به دو گروه ارمنی و آشوری‌ تقسیم می‌شوند که گرامیداشت آیین‌های کریسمس آنها با هم تفاوت دارد.

 

    آشوری‌ها، اقوامی بودند که در سرزمین ایران کهن زندگی می‌کردند و از آغاز پیدایش مسیحیت، به ویژه در قرن نخست تا سوم میلادی به این آیین گرویدند. آن‌ها مانند بیشتر مسیحیان دنیا، روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد عیسی مسیح می‌دانند و آن را گرامی می‌دارند.
   مسیحیان آشوری از ۲۵ روز مانده به میلاد مسیح، «روزه‌ پرهیز» می‌گیرند و در این مدت از صرف گوشت و لبنیات دوری می‌جویند. پس از فرا رسیدن ۲۵ دسامبر (چهارم دی) آشوریان روزه خود را به پایان رسانده و با حضور در کلیسا مراسم عشای ربانی را به جای می‌آورند.


آقای روبن اسحاق، رئیس انجمن کلیسای شرق آشوری در ایران میگوید:
هر ساله با فرارسیدن بیست و پنجم دسامبر هم‌وطنان عضو کلیسای شرق آشوری در کلیسا گرد هم می‌آیند تا با ذکر دعا و انجام مراسم عشای ربانی توسط اسقف بنیامین آیین مخصوص زادروز حضرت مسیح (ع) را به جای آورده و به همین بهانه به انجام دید و بازدید می‌پردازند.

    آیین آشوری‌ها بدین ترتیب است که روز چهارم دی ماه (۲۵ دسامبر) مردم برای دید و بازدید و عرض تبریک به روحانیون آشوری به کلیسا‌ها می‌روند و فردای آن روز روحانیون هستند که به دید و بازدید هم‌کیشان خود می‌روند.

 

    از نکات قابل توجه دیگر این است که بر خلاف همه مسیحیان که روز یکم ژانویه را به عنوان آغاز سال نو می‌دانند، سال نو آشوری‌ها در ماه نیسان و همزمان با مراسم سیزدهم فروردین ایرانی‌هاست.

اما بخش قابل توجه دیگر پیروان عیسی مسیح در ایران، هم‌وطنان ارمنی ما هستند که زیر نظر کلیسای گریگوری فعالیت می‌کنند. برگزاری مراسم سال نو و ایام میلاد عیسی مسیح ارمنی‌ها با دیگر مسیحی‌ها یک اختلاف دارد و آن این که آن‌ها بر خلاف همه مسیحیان که ۲۵ دسامبر را زادروز عیسی مسیح می‌دانند روز ششم ژانویه را به این عنوان می‌شناسند و بر خلاف بقیه هم کیشان خود آن روز را در کلیسا حاضر می‌شوند و به عبادت می‌پردازند. با همه این احوال برای ارمنی‌ها هم اول ژانویه، آغاز سال نو شناخته می‌شود.

 

منبع: تابناک

/ 1 نظر / 34 بازدید