سرزمین همیشه بهار

نام همدان یرگرفته از عبارت هگمتانه پارسی باستان است که در کتیبه بیستون توسط داریوش هخامنشی ضبط شده است. این نام در زبان یونانی اکباتان ذکر شده است. هگمتانه از دو واژه "هنگ" و "متانا" تشکیل شده و به معنی محل اجتماع است

 

 


سرزمین همیشه بهار

نام همدان یرگرفته از عبارت هگمتانه پارسی باستان است که در کتیبه بیستون توسط داریوش هخامنشی ضبط شده است. این نام در زبان یونانی اکباتان ذکر شده است. هگمتانه از دو واژه "هنگ" و "متانا" تشکیل شده و به معنی محل اجتماع است.

  این دو واژه در تورات "اخمثا" مرکب از هاخای زندی و ثانای پالی آمده که شعبه ای از زبان سانسکریت است و ثانا به معنی ستان فارسی یا محل و مکان است و اخمثا را به شهر دوستی ترجمه کرده اند.
همدان مرکز استان از گذشته های دور مهد پرورش بزرگان و عالمانی چون باباطاهر، عین القضات همدانی، ابوعلی سینا و. .. بوده است.بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان همدان شامل 8 شهرستان به نامهای اسدآباد، بهار، تویسرکان، رزن، کبودر آهنگ، ملایر، نهاوند و همدان است.   آب و هوای استان در نتیجه وجود کوههای مرتفع، رودخانه ها و چشمه سارهای فراوان و پر آب و پستی بلندی های زیاد، متغیر است. بدین ترتیب که هوای دره های شمالی الوند، سرد و هوای دره های بخش مرکزی ملایم می شود. زمستان های این استان سرد و پر برف و باران و تابستان های آن معتدل است.
  در استان همدان اقوام مختلفی با فرهنگ و آداب و سنن ویژه سکونت دارند که عبارتند از ترک، لر، لک، کرد و فارس. با توجه به حضور اقوام مختلف در این استان، پراکندگی زبان ها و لهجه های گوناگون در سطح استان به خوبی مشاهده می شود. زبانهایی همچون فارسی، آذری، کردی و گویش لری و لکی.

فهرست جای‌های دیدنی استان همدان:

مجسمهٔ شیرسنگی. شهر باستانی هگمتانه. تپهٔ توشیجان. کتیبه‌های گنجنامه. گنبد علویان. برج قربان. مسجد جامع همدان. آرامگاه استر و مردخای. امامزاده حیقوق. آرامگاه بوعلی سینا. آرامگاه عارف قزوینی. آرامگاه باباطاهر. آرامگاه میررضی‌الدین. سد اکباتان. تپهٔ عباس‌آباد. آتشکدهٔ بهرام. غار علی‌صدر. غار سراب. غار سوباشی. غار قلی‌آباد. امامزاده خاتون. قلعهٔ باشقورتاران. قلعهٔ طوراقیه. قلعهٔ سراب. قلعه پری. روستای سراب. روستای آللان. کوهستان قلی‌آباد. کوهستان بوقاطی. حمام اعظم. سد کبودرآهنگ. ستون سلوکی. سراب گیان. تپهٔ گیان. آتشکدهٔ گره‌چقا.حمام حاج‌آقا تراب.مسجد جامع نهاوند.تپهٔ باباقاسم.کوه گرین. سراب گنکاور کهنه.سراب فارسبان. سراب ملوسان. سراب گاماسیاب. امامزاده ابراهیم. امامزاده محمد. معبد لائودیسه. تپهٔ ابوذر.کوه آردوشان. مقبرهٔ باباپیره. پیل آلاغه. پیست اسکی تاریک‌دره. شهر لالجین. دشت بهار.مار چهل‌دم.موزهٔ بوعلی.موزهٔ تاریخ طبیعی همدان. موزهٔ هگمتانه. موزهٔ جامع نظری.گور اسکندر. مسجد شاه تهماسب. کاروانسرای فرسفج. امامزاده یحیی. امامزاده محسن. امامزاده اظهر درجزین.مسجد پیغمبر. مسجد میرزاتقی. درهٔ مرادبیگ. کلیسای همدان.

غار علی صدر

غار علی‌صدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبود راهنگ (استان همدان) واقع شده است. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است. غار علی‌صدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است.زمین شناسان قدمت سنگهای این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.

 

 

تپه هگمتانه

محوطه باستانی هگمتانه با مساحت قریب به 40 هکتار در داخل بافت کهن شهر همدان قرار دارد. با توجه به اینکه این محوطه داخل شهر قرار دارد از سال 1349 تا 1354 تعداد هزار واحد خانه که در این منطقه واقع بودند خریداری شد و حدود پانزده هکتار از آن آزاد گردید و حفاری در آن شروع شد. طی این حفاری دیوار ده متری حصار شهر مشخص گردید و داخل شهر خانه های متعددی با معماری زیبا از دل خاک بیرون آورده شدند. اشیای باستانی مکشوفه در موزه هگمتانه در معرض دید عموم قرار گرفته اند این شهر پایتخت مادها بودو پس از آنها پایتخت تابستانی هخامنشیان شد .آثار دوره ماد و هخامنشی را نمی توان در این منطقه از هم تفکیک کرد زیرا این دو فرهنگ از هم جدا نیستند و کاملا مشابهند.

تپه هگمتانه

 

مجتمع تفریحی استخر عباس آباد

استخر عباس آباد بر فراز تپه عباس آباد، انتهای خیابان مهدیه و مشرف به میدان قائم قرار دارد که امروزه تفرجگاهی برای عموم مردم و مسافران و گردشگران است. تاسیسات تفریحی، اسکان موقت، رستوران شیشه ای روی آب، زمین اسکیت، آبشار و آبنما و مسجد و همچنین چشم انداز زیبای مشرف به شهر همدان، از مهمترین ویژگیهای این تفرجگاه است.

 

مجموعه تله کابین گنجنامه:

مجموعه تفریحی،توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در 5 کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید. این پروژه عظیم تحولی عظیم در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و ... به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان ... و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده است.

تله کابین گنج نامه همدانتالاب آق گل همدان

تالاب آق گلبنای تاریخی گنبد علویانبنای تاریخی برج قربانخمره های آب و غذا که در موزه هگمتانه نگهداری میشوند
ریتون طلایی به شکل سر بز که از تپه هگمتانه کشف شده است.موزه هگمتانهکتیبه گنجنامهشیر سنگی در یکی از میدانهای همدان

 تاريخ : ۱۳٩۱/٩/۱٩ | ٩:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : تارا | نظرات ()