دیدنی های استان اردبیــــــــــــل


یزدفردا:اردبیل  با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد خود در طول سال پذیرایی هزاران مسافری است که از اقصی نقاط کشور و حتی برخی کشورهای همسایه برای گذارندن تعطیلات و اوقات فراغت خود به این منطقه مسافرت می‌کنند.

آب وهوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان به عنوان مهم‌ترین ویژگی این استان قبل از هر جاذبه دیگری مسافران را به سوی خود می‌کشاند.

وجود آثار تاریخی و منابع طبیعی متعدد همچون جنگل‌ها، کوه‌ها و دریاچه‌ها، آب‌های گرم معدنی و شکارگاه‌های مختلف و مجتمع‌های تفریحی گوناگون جذابیت خاصی به این استان داده است.

استان اردبیل از شمال با جمهوری آذربایجان از شرق با گیلان ، از غرب با آذربایجان شرقی و از جنوب با زنجان هم مرز است.

کوه سبلان عروس کوه‌های ایران، زیباترین جاده‌های خاورمیانه، جنگل و ییلاق‌هایی با چشم‌انداز زیبا از جمله محسنات این استان به شمار می‌آیند وبرخی بناهایی راکه در کوه سبلان وجود دارد را متعلق به زرتشت می‌دانند و عقاب سنگی نیز در دامنه‌ی این کوه همیشه نظاره‌گر است.

نخستین بار نام شهر اردبیل بر روی لوحه‌های گلی سومریان در پنج هزار سال پیش در شهر نیپور باستان به عنوان شهری کوهستانی و به صورت اَرآتا ثبت شده است.

لقب‌های این شهر عبارتند از دارالارشاد ، دارالمک ، دار العرفان ، دار الامان ، و این شره خاستگاه سلسله‌ی صفوی است.

سبلان یکی از کوه‌ها‌ی آتشفشانی خاموش ایران با ارتفاعی حدود ۴۸۱۱ متر در اردبیل واقع شده و در دهانه آتشفشانی آن دریاچه‌ی بسیار زیبا و دل انگیز شکل گرفته است و در طول سال از برف و یخ پوشیده است .

دامنه‌ی سبلان ییلاق عشایر ائل سون و دور تا دور آن دارای آبگرم‌ها‌ی معدنی و چشمه‌های متعدد است. پیست اسکی آلوارس نیز در دامنه ان احداث گردیده که همه ساله پذیرای علاقه مندان زیادی در رشته‌های کوهنوردی ، صخره نوردی و ورزش‌های زمستانی است.

از دیگر آثار شهر اردبیل می‌توان به مجموعه‌ی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ( دوره صفویه ) مقبره شیخ جبراییل ( جد شاه اسماعیل صفوی ) موزه بقعه شیخ صفی‌، مسجد جمعه ( دوره ‌ی سلجوقی ) مجموعه بازار اردبیل و ده پل تاریخی ( دوره‌ی صفوی ) شش باب حمام ( دوره صفوی ) پنج باب خانه ( دوره صفوی) ، مجتمع تفریحی وتوریستی کوثر ( دریاچه‌ی شور اردبیل ) سردر حال احداث کوثر، موزه‌ی حیات وحش در ورودی مجتمع کوثر ، ویرانه آتشکده‌ی ساسانیان در قریه آتشگاه، مقبره ‌ی امام زاده صالح در مرکز شهر، برج شاطر گنبدی ( روستای صومعه ) دریاچه‌ی نئور ( ۴۵ کیلومتری اردبیل ) و آبگرم وآبشار سردابه ( ۲۵ کیلومتری اردبیل ) اشاره کرد.

از عمده ترین محصولات اردبیل می‌توان به عسل، سیب زمینی، بذر چغندر قند و لبنیات اشاره کرد. فرش بافی و گلیم بافی، مسند بافی، سفالگری و صنایع چوب مانند معرق و منبت در این منطقه شهرت بسزایی دارد.

برای دیدن تصاویر به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٢/۳۱ | ٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : تارا | نظرات ()

سفــــــــــــــــــر

اگرپیاده هم شدی سفرکن,درماندن می پوسی.....

 تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٧ | ۳:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : تارا | نظرات ()

جــــــــــــاذبه های گردشگری سمـــــــنان


طبیعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستانهای این استان نیزجالب توجه است
، به طوریکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را 
با طی کمتر از 20 کیلومتر داشت.
شهرستان گرمسار شهر خورشید تابان نیز با جاده سنگفرش که یادگار گذشتگان و مسیر تاریخی ابریشم است،
 جاذبه های فراوانی دارد.

شهرستان دامغان نیز با چشمه علی، انگورستانی و... جلوه هایی از هنر نقاش طبیعت را به نمایش می گذارد


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٢٢ | ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : تارا | نظرات ()

رکورد داران گردشگری نوروز93ایران

خراسان رضوی، مازندران و گیلان رکورد دار مسافرت در نوروز 93

به گزارش واحد خبر ستاد مر کزی هماهنگی خدمات سفر: از آغازسفرهای نوروزی تا پایان نخستین روز فروردین ۹۳استان خراسان رضوی با ۵۹۲هزار و ۴۵۲ اقامت شب در صدر استان های مسافر پذیر قرار دارد. او گفت: استان مازندران با ۴۳۷ هزارو ۳۳۱ اقامت_شب و استان گیلان با ۱۷۰هزار و۲۰ اقامت شب در رتبه های دوم و سوم استان های مسافرپذیر قرار دارد.

رحمانی استان اصفهان را به عنوان چهارمین استان با ۱۵۲ هزارو ۶۲۴ اقامت شب معرفی کرد و گفت: این آمار مربوط به اسکان و اقامت هموطنان عزیزمان در هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیرها چادرهای اقامتی و مدارس تجهیز شده آموزش و پرورش هستند.
تاريخ : ۱۳٩۳/٢/٦ | ٢:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : تارا | نظرات ()